KY-89 zeolitinde asitlik dağılımının ve bazı hidrokarbonların etkin difüzyon katsayılarının gaz kromatografi ile tayini
- Tez No: 779
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, hazırlanan bir KY-89 toz zeoliti üzerinde gaz kromatografik yöntemle 80-200°C sıcaklık aralığında piri- dinin adım adım ısıl desorpsiyonu yapılarak zeolitteki asi“”dik merkezlerin dağılımı ve yine gaz kromatografik yöntemle taneli KY-89 zeoliti üzerinde orto va para ksilenin 150, 165, 190°C sıcaklıklardaki etkin difüzyonu incelenmiştir. Hazırlanan KX-89 zeolitinin 80-200°ö sıcaklık aralığında-. ki asidik merkezlerinin zayıf asidik merkezler olduğu ve ter sinmez kimyasal adsorblanmış piridin miktarı-sıcaklık eğrisi nin literatüre uyduğu gözlenmiştir. Etkin difüzyon katsayıla rı hesaplanırken yüksek taşıyıcı gaz debileri seçilerek Van Deemter eşitliğinin doğrusal bölgesinde çalışma sağlanmış ve buradan etkin difüzyon katsayısının fonksiyonu olan G sabiti hesaplanmıştır. Daha sonra 0 sabiti ve K dağılma katsayısı kullanılarak orto ve para ksilenin 150,165 ve 190°C sıcak lıklardaki etkin difüzyon katsayıları (De) hesaplanmıştır. Elde edilen De değerleri literatürde orto ve para ksilen için 250, 500 ve 345°C sıcaklıklarda verilen etkin difüzyon katsa yıları ile karşılaştırılmış ve birbirleri ile uyum içinde ol dukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In. this w>rk, the acidity distribution of a KY-89 type zeolite prepared from a NaX-zeolite has been investigated by gas chromatographic method and also the efective diffu-^ sivities of o-xylene and p-xylene in this catalyst -were measured using the same technique at; the temperatures of 150, 165 and 190°C. Gas chromatographic method for acidity distribution starts -with the sorption of pyridine on to the zeolite at 80°0, is folio-wed by desorption at elevated temperatures up to 200°C, employing a step-wise increase of temperature. It has been seen that the acid sites on this synthetic zeolite in the temperature range 80-200°C -were -weak acid sites and the curve obtained by plotting the irreversible chemisorbed amount of pyridine against temperature -was in agreement -with the literature. To be able^to use the linear region of the Van Deemter eq- uation for calculating the effective diffusivities of o-xylene and p-xylene in the zeolite, high volumetric flow- rates of the carrier gas -were selected and C term in this equation has been found. Using this term -which -was the function of effective diffusion coefficient and K -which ?was the dibtribution coefficient related to the chromatog raphic parameters, the effective diffusion coefficients of o-xylene and p-xylene have been obtained at 150, 165 and 190°0. These values calculated have been compared -with the effective diffusion coefficients given by the literature for o-xylene and p-xylene at 250, 500 and 3^5°0 and it has been seen that they -were in agreement -with eachother.