Akıllı teknolojilerin ceza infaz kurumlarında kullanımının hükümlü ve tutuklular üzerindeki etkisi ACEP: Karabük T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu örneği
The effect of use of intelligent technologies in penitentiary institutions on convicts and detainees ACEP: Example of Karabük T Type Closed Penitentiary Institution
- Tez No: 779016
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEDİRHAN KARAKURLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Araştırma akıllı teknolojilerin ceza infaz kurumlarında kullanımının hükümlü ve tutuklular üzerindeki etkilerine yönelik bir çalışmadır. Bu çalışmada ilk olarak ceza infaz kurumları ile ilgili daha sonra teknoloji ile ilgili genel bir literatür taraması yapılmıştır. Sonrasında Karabük T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda 477 katılımcı üzerinde bir alan çalışması gerçekleştirilmiştir. Saha araştırması sonucunda, araştırmaya katılan hükümlü ve tutukluların demografik özellikleri ortaya çıkarılarak cezaevinde kullanılan iletişim metotları ve cezaevlerindeki teknolojik gelişmeler ile aralarındaki ilişkiler tespit edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS programı aracılığıyla analiz edilmeye çalışılmıştır. Araştırmada teknoloji ile donatılmış kiosk cihazlarına olan ilginin fazla olduğu ve akıllı teknolojilerin ceza infaz kurumlarında daha çok kullanılmasının hükümlü ve tutuklular üzerinde pozitif yönde fayda sağlayacağı sonucuna ulaşılmıştır. Ceza infaz kurumlarında kalmakta olan hükümlü tutukluların, kullanılan geleneksel iletişim metotlarına hâkim oldukları, akıllı teknolojilere karşı ilgi duydukları ve bu tür teknolojik gelişmelerin hayatlarını daha da kolaylaştıracağı ve ıslah edilme eğiliminin pozitif yönde artacağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The research is a study on the effects of the use of smart technologies in prisons on convicts and detainees. In this study, firstly, a general literature review was made about penitentiary institutions and then technology. Afterwards, a field study was carried out on 477 participants in Karabük T Type Closed Penitentiary Institution. As a result of the field research, the demographic characteristics of the convicts and detainees participating in the research were revealed, and the relations between the communication methods used in the prison and the technological developments in the prisons were determined. The obtained data were tried to be analyzed by using SPSS. In the research, it was concluded that the interest in kiosk devices equipped with technology is high and the use of smart technologies in penitentiary institutions will provide positive benefits on convicts and detainees. It has been determined that convicted prisoners staying in penitentiary institutions are familiar with the traditional communication methods used, they are interested in smart technologies, and such technological developments will make their lives easier and the tendency to be improved will increase positively.