Ceza infaz kurumlarında akıllı teknolojilerin kullanımı ve e-doktor uygulamasının incelenmesi: Sincan kadın kapalı ceza infaz kurumu örneği
Use of smart tecnologies in prisons and investigation of e-doctor application: The case study of Sincan women closed prison
- Tez No: 830317
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN ÇOBANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Toplumda dezavantajlı gruplar arasında yer alan suçluların, ceza infazı sürecinde iyileştirme yöntemleri arasına ilk defa akıllı teknolojiler dâhil edilerek dijital dönüşüme ayak uyduran çağdaş infaz anlayışına uygun sistemler ceza infaz kurumlarında kullanılmaya başlanılmıştır. Bu araştırmanın amacı, hükümlü ve tutukluların mevcut sağlık hizmetlerine ilave olarak Sincan Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda faaliyete alınan e-Doktor uygulamasının, kadın hükümlü ve tutukluların sağlık durumlarının izlemi, tanı, tedavi ve önerileri ile sunulan sağlık hizmetlerinin sağladığı avantaj ve dezavantajlarının; ayrıca bireylerin e-Doktor alanındaki uygulamalara ilişkin görüşlerinin incelenmesidir. Bu araştırma, nitel bir çalışmadır. Araştırmada durum çalışması tekniği kullanılmış olup veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Ankara ili Sincan ilçesinde bulunan Sincan Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda, e-Doktor uygulamasını kullanan 24 kadın hükümlü ve tutuklu araştırmaya gönüllü olarak katılmıştır. Sistemi kullanmak istemeyen 10 gönüllü kadın ile ayrıca görüşme yapılmıştır. Araştırmada geçerliğin ve güvenirliğin artırılması amacıyla ilk görüşmeden itibaren analiz süreci başlatılmış, katılımcılardan gelen orijinal ve ilginç öneriler ile yaklaşımlar not alınmıştır. Katılımcıların, sorulara verdikleri cevaplara göre zaman zaman derinlemesine sorular sorularak düşüncelerinin nedenleri üzerinde veri elde edilmeye çalışılmıştır. Yapılan görüşme verileri MAXQDA (Analiytics Pro 2022-Release 22.7.0) analiz programı kullanılarak elde edilmiştir. Hükümlü ve tutukluların, odalarına yerleştirilen kabinetlerin içerisinde akıllı teknolojiler olarak nitelendirilen Multi-Medya Cihazında (MMC), e-Doktor uygulamasının yanı sıra; sesli ve görüntülü görüşme, sayım, dilekçe, kantin sipariş ve online ödeme, kütüphane kitap talebi, e-mektup ve Bakanlık iletişim uygulamaları yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
For the first time, smart technologies, which are used internally in the execution methods of the executioners, who are among the spent groups in the society, have started to use the system in the criminal execution system, which is compatible with the modern execution understanding that keeps up with digitalization. In addition to the existing health services of prisons, the e-Doctor group, which has been activated in the Sincan Women's Closed Prison, monitors the health status of convicts and detainees, diagnosis, treatment and recommendations, and the advantages and disadvantages of the health services provided; It is also an examination of the interpretation of e-Doctor applications for individuals.This research is a qualitative study. Case study technique was used in the research, and a semistructured interview form was used as a data collection tool. In the Sincan Women's Closed Prison located in the Sincan district of Ankara, 24 female prisons using the e-Doctor application voluntarily participated in the research. 10 volunteer prisons who did not want to use the system were also interviewed. To increase the validity and reliability of the research, the analysis process was started from the first interview, and the original and interesting suggestions and approaches from the participants were noted. According to the answers given by the participants to the questions, in-depth questions were asked from time to time to obtain data on the reasons for their thoughts. The interview data were obtained by using the MAXQDA (Analiytics Pro 2022-Release 22.7.0) analysis program. In addition to the e-Doctor application in the Multi-Media Device (MMC), this is described as smart technologies, inside the cabinets placed in the rooms of the prisons; audio and video calls, counting, petition, canteen order and online payment, library book request, e-letter, and Ministry communication applications.