Kırklareli Merkez ve ilçelerindeki Devlet Hastanelerine başvuran gebelerin doğum şekli tercihleri ve bunları etkileyen faktörler
Birth preferences of pregnant women applying to public hospitals in Kirklareli center and its districts and factors affecting these preferences
- Tez No: 779092
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN AKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma, Kırklareli merkez ve ilçelerindeki devlet hastanelerine başvuran gebelerin doğum şekli tercihlerini ve bu tercihleri etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı bir araştırma olarak planlanıp uygulanmıştır. Örneklemi yazılı ve sözel olarak onayı alınan 188 gebe oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında gebelerin“Sosyo-Demografik Bilgi Formu”,“Obstetrik Öykü Formu”ile geçerlik ve güvenirlik çalışması Deniz (2004) tarafından yapılmış olan“Melbourne Karar Verme Stilleri Ölçeği I-II”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi için IBM SPSS Statistics 20 programından yararlanılmıştır. Elde edilen verilere ait frekans ve yüzdeler ile tanımlayıcı istatistikler (ortalama ve standart sapma değerleri) verilmiştir. Ayrıca gebelerin“Doğum şekli tercihleri ile sosyo-demografik özellikler, obstetrik özellikler, MKVÖ I-II Düzeyleri”arasındaki istatistiksel olarak anlamlı ilişkilerin var olup olmadığı araştırılmıştır. Bu ilişkilerin tespitinde“Ki-Kare Bağımsızlık Testi”ile“Rank Çift Serili Korelasyon”dan yararlanılmıştır. Tüm hipotez testleri için anlam düzeyi olarak %5 değeri esas alınmıştır. Araştırma kapsamındaki gebelerin yaşları 19-39 yaş (27,45±4,98) arasındadır. Gebelerin %44,7'si vajinal doğum yöntemini, %55,3'ü ise sezaryen ile doğum yöntemini tercih etmektedir. Gebelerin %25,5'i lisans mezunu olup %27,7'si çalışmaktadır. Gebelerin %72,9'u çekirdek ailede yaşamaktadır. Gebelerin %84'ü planlı gebelik geçirmekte olup %88,8'i takiplerine düzenli gitmektedir. Gebelerin %21,22'si bebeği riske atmama düşüncesi ile sezaryen doğumu tercih ettiğini belirtmiştir. Gebelerin %77,7'si doğum şekline kendisinin ve eşinin karar vermesi gerektiğini düşünmektedir. Melbourne Karar Verme Stilleri Ölçeği –I'in puan ortalaması 7,82 ± 3,87 olarak hesaplanmıştır. Gebelere ihtiyaçları doğrultusunda gerekli eğitimlerin verilmesi ile tercih edilen doğum şeklinin irdelenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study has been planned and implemented as a descriptive research in order to determine the mode of delivery preferences of pregnant women who applied to state hospitals in the center and districts of Kırklareli and the factors affecting these preferences. The sample consisted of 188 pregnant women whose written and verbal consent was obtained.“Socio-Demographic Information Form”,“Obstetric History Form”and“Melbourne Decision-Making Styles Scale I-II”, the validity and reliability study of which was done by Deniz (2004), were used to collect the data. IBM SPSS Statistics 20 program was used for statistical analysis of the obtained data. The frequencies and percentages of the obtained data and descriptive statistics (mean and standard deviation values) are given. In addition, it was investigated whether there is a statistically significant relationship between“delivery type preferences and socio-demographic characteristics, obstetric characteristics, MKVÖ I-II Levels”of pregnant women.“Chi-Square Test of Independence”and“Rank Double Series Correlation”were used to determine these relations. The significance level of 5% was taken as the basis for all hypothesis tests. The ages of the pregnant women included in the study were between 19-39 years (27.45±4.98). 44,7% of the pregnant women prefer the vaginal delivery method and 55,3% prefer the cesarean delivery method. 25,5% of the pregnant women are undergraduate graduates and 27,7% of them are woking. 72,9% of pregnant women live in nuclear family. 84% of the pregnant women have a planned pregnancy and 88.8% of them go to their follow-ups regularly. 21,22% of pregnant women stated that they preferred cesarean delivery with the thought of not risking the baby. 17,12% of pregnant women stated that they preferred vaginal delivery for economic reasons. 77,7% of pregnant women think that they and their spouses should decide on the mode of delivery. The mean score of the Melbourne Decision-Making Styles Scale-I was calculated as 7.82 ± 3.87. It is recommended to give the necessary training to the pregnant women in line with their needs and to examine the preferred mode of delivery.