Atık lastik parçalarının, kireç ve uçucu kül ile stabilize edilen yüksek plastisiteli kil zemin üzerindeki etkisi
Effect of waste rubber particles on high plasticity clay stabilized with lime and fly ash
  1. Tez No: 779119
  2. Yazar: MUHAMMED BÜYÜKOFLAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SİNAN SOĞANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Dünya genelinde artan insan nüfusuna ve yapılaşma ihtiyacına bağlı olarak, inşaat projeleri için elverişli olan zeminler giderek azalmaktadır. Bu nedenle yapılaşmaya uygun olmayan zeminlerde, çeşitli yöntemlerle zemin iyileştirmesinin yapılması zorunlu hale gelmiştir. Bu çalışma kireç ve uçucu kül ile stabilize edilen yüksek plastisiteli kil bir zemine atık lastik ilavesinin etkileri üzerine odaklanmaktadır. Tez kapsamında kireç oranı optimum seviyede sabit tutulmuş, altı farklı oranda uçucu kül (%3, %6, %9, %12, %15, %18) ve üç farklı oranda atık lastik parçaları (%0.5, %1, %1.5) kullanılarak karışımlar hazırlanmıştır. Karışımlar üzerinde sırasıyla kıvam limit, kompaksiyon, şişme potansiyeli, serbest basinç deneyleri ve mikroanalizler (XRF, XRD, SEM) gerçekleştirilmiştir. Optimum su muhtevasında hazırlanan karışımlar; 2, 7, 28 ve 56 günlük kürden sonra serbest basınç deneyine tabii tutulmuştur. Deney sonuçları zemine kireç, uçucu kül ve atık lastik eklenmesiyle şişme potansiyeli değerinin azaldığını göstermiştir. Ayrıca atık lastik katkısıyla birlikte karışımların dayanımları artmış, gevrek kırılma davranışı değişerek sünek kompozitler elde edilmiştir. Bu kompozitler sıkıştırılmış toprak üretiminde, ulaşım yapılarında temel ve alt-temel olarak dayanma duvarlarında ise dolgu olarak kullanılabilirler.
Özet (Çeviri)
Due to increasing human population and the demand for construction around the world, the available soils to apply engineering projects are gradually decreasing. Therefore, soil improvement using various methods performed on the soils which are not suitable for construction has became a necessary process. This study focuses on the effects of adding waste tire to a high plasticity clay soil stabilized with lime and fly ash. In the study, the lime rate was kept at the optimum level, six fly ash dosage (%3, %6, %9, %12, %15, %18) and three percentage of rubber particles (%0.5, %1, %1.5) were determined after the preliminary tests. The tests namely, Atterberg limits, compaction, swelling potential, unconfined compressive strength and micro analysis (XRF, XRD, SEM) were conducted on the mixtures. After the samples which are prepared at the optimum water content had been cured for 2, 7, 28 and 56 days, the unconfined compressive strength tests were carried out on the mixtures. The results showed that adding lime, fly ash and rubber particles reduces the free swelling potential. Furthermore, the incorporation of rubber particles improves the unconfined compressive strength of composites and alters the brittle failure behavior of clay stabilized using lime and fly ash to ductile behavior. These composites can be used in manufacturing rammed earth, highway projects as base and sub-base, retaining walls as a backfill.