Grafen ve grafen benzeri iki boyutlu Dirac malzemelerinde elektronların elektrostatik ve manyetik hapsi
Electrostatic and magnetic confinement of electrons in graphene and in two dimensional Dirac materials like graphene
- Tez No: 779176
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENGÜL KURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tezde öncelikle grafenin bazı genel özellikleri anlatılmış ve sıkı bağ modeli kullanılarak elektronik bant yapısı elde edilmiştir. Fermi düzeyine yakın enerji bantları, Dirac noktalarında, düşük enerjilerde spektrum için Dirac – Weyl denklemine yol açan doğrusal forma sahiptir. Daha sonra süpersimetrik kuantum mekaniği yöntemleri incelenmiştir: çarpanlara ayırma, Darboux dönüşümü, şekil değişmezliği ve bağlaştırım. Pöschl – Teller potansiyeli, şekil değişmezliğe bir örnek olarak verilmiştir. Son olarak Dirac fermiyonlarının grafen içerisindeki elektrik ve manyetik alanların etkisi altındaki hareketlerini açıklayan Dirac – Weyl denkleminin saf manyetik alan, saf elektrik alan ve orantılı elektromanyetik alan için çözümleri elde edilmiştir. Bu problemde çözümleri bulmak için süpersimetrik kuantum mekaniği yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Firstly, in this thesis, some general properties of graphene are described and its electronic band structure was obtained by using the tight-binding model. The energy bands near the Fermi level, at the Dirac points, have a linear form leading to a Dirac – Weyl equation for the spectrum at low energies. Afterwards, supersymmetric quantum mechanics methods have been examined: factorization, Darboux transform, shape invariance and intertwining. The Pöschl – Teller potential is given as an example of shape invariance. Finally, solutions of the Dirac – Weyl equation describing the motions of Dirac fermions under the influence of electric and magnetic fields in graphene have been obtained for pure magnetic field, pure electric field and proportional electromagnetic field. Supersymmetric quantum mechanics methods have been used to find a solution to this problem.