Hücresizleştirilmiş deri doku katkılı polikaprolakton (PCL) doku iskelelerinin eriyik elektroyazım (MEW) yöntemi ile hazırlanması ve doku mühendisliğinde kullanım potansiyelinin incelenmesi
Preparation of decellularized skin incorporated polycaprolactone (PCL) scaffolds by melt electrowriting (MEW) and investigation of their potential use for tissue engineering
  1. Tez No: 779186
  2. Yazar: MELEK İPEK ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT ODABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Eriyik elektroyazım tekniği ile yazdırılmış poli(ɛ-kaprolakton) (PCL) doku iskeleleri ve üç boyutlu (3B) baskısı alınmış hücresizleştirilmiş deri doku hidrojellerinin sandviç şeklinde birleştirilmesiyle doku iskelesi tasarlanmıştır. Geliştirilen biyouyumlu ve biyoaktif doku iskelesinin deri doku mühendisliğinde kullanım potansiyeli incelenmiştir. PCL doku iskelelerinin uygun morfolojide yazdırılması ve hücresizleştirilmiş deri doku hidrojellerinin 3B baskısı için, iki farklı basım tekniğinin optimum parametreleri belirlenmiştir. Tasarlanan doku iskelelerinin karakterizasyonu için FTIR (Fourier-Transform Infrared Spektroskopisi), Termogravimetrik analiz (TGA) ve X-ışını kırınım analizi (XRD) yöntemleri kullanılmıştır. Deri dokuları, Tripsin-EDTA (etilen diamintetraasetik asit), Sodyum Azid ve Triton X-100 içeren çözeltiler ile hücrelerinden arındırılmıştır. Hücresizleştirilmiş dokular, DNA içerik analizi, glikozaminoglikan (GAG) analizi, kollajen içerik analizi ve Bradford Yöntemi ile total protein analizi yapılarak karakterize edilmiştir. Dokuların morfolojileri histoloji çalışmaları ile değerlendirilmiştir. Doku iskelelerinin bozunma davranışları enzimatik ve hidrolitik çözeltilerde değerlendirilmiştir. Tasarlanan doku iskelelerinin insan dermal fibroblast ve fare fibroblast (L929) hücrelerinde sitotoksik özellikleri ve iskeleler üzerindeki çoğalma davranışları incelenmiştir. Doku iskelelerinin antimikrobiyal etkinlikleri incelenmiştir
Özet (Çeviri)
The scaffold was designed by combining melt electrowriting poly(ɛ-caprolactone) (PCL) scaffolds and three-dimensional (3D) printed decellularized skin tissue hydrogels in the form of sandwiches. The potential of the developed biocompatible and bioactive scaffold in skin tissue engineering was investigated. The optimum parameters of two different printing techniques were determined for the printing of PCL scaffolds with the appropriate morphology and for the 3D printing of decellularized skin tissue hydrogels. FTIR (Fouirer-Transform Infrared spectroscopy), Thermogravimetric analysis (TGA) and X-ray diffraction analysis (XRD) methods were used for the characterization of the designed tissue scaffolds. Skin tissues were decellularized with solutions containing Trypsin-EDTA (ethylene diaminetetraacetic acid), Sodium Azide and Triton X-100. Decellularized tissues were characterized by DNA content analysis, glycosaminoglycan (GAG) analysis, collagen content analysis and total protein analysis with the Bradford Method. The morphologies of the tissues were evaluated by histology studies. The degradation behavior of scaffolds was evaluated in enzymatic and hydrolytic solutions. The cytotoxic properties of the designed scaffolds in human dermal fibroblast and mouse fibroblast (L929) cells and their proliferation behavior on the scaffolds were investigated. The antimicrobial activities of the scaffolds were investigated.