Enhancing UML ports and connectors to increase the reusability and performance of avionics software
Aviyonik yazılım performansını ve tekrar kullanılabilirliğini artırmak için UML kapı ve bağlayıcılarını iyileştirme yöntemleri
  1. Tez No: 779187
  2. Yazar: ALPER TOLGA KOCATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HİKMET DOĞRU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Model-güdümlü geliştirme (MGG) teknikleri son yıllarda oldukça ilerlemiştir. MGG soyutlama seviyesini yükselterek geliştiricilerin daha doğru ve doğrulaması daha kolay olan tasarımlar üretmesini sağlamaktadır. Bu araştırmanın odağı, yazılım geliştirme alanında kullanılabilecek olan MGG yaklaşımları geliştirmektir. Bu araştırma kapsamında, öncelikle UML bağlayıcılarını davranışsal betimlemelerle zenginleştirerek yazılım bileşenlerinin dışarıdan koordinasyonunu sağlayan bir yöntem sunulmaktadır. Bu yöntemle bileşenlerin koordinasyon sorumluluklarını azaltarak, tekrar kullanılabilirliklerini artırmak hedeflenmektedir. İkinci olarak, UML kapılarının nesneye yönelik programlama dillerinde etkin gerçeklenmesine yönelik bir yöntem sunulmaktadır. Sunulan bu yöntem yazılımın kod satır sayısının azalmasını sağlamakta ve çalışma performansını artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Model-driven software development (MDSD) techniques have evolved vastly over the recent decades. MDSD aims to raise the abstraction level, allowing developers to produce accurate designs which are also easier to verify. The focus of this research is on developing methods in MDSD that can be utilized in software development. In the scope of this research, we first present a method for enriching the UML connectors with behavioral specifications for the exogenous coordination of the components. The aim is to free the components from the coordination responsibility, increasing their reusability. Second, we present an efficient, lightweight approach for the realization of the UML ports in object-oriented programming languages. The approach results in improved runtime performance and a significant decrease in code size. The first approach is validated using example connectors and cases from real-life large-scale avionics software. The second approach has been field-tested in actual flying avionics software for the last six years and has been proven to be successful.