Classical and numerical solutions of the viscous Burgers equation
Viskoz Burgers denkleminin klasik ve nümerik çözümleri
  1. Tez No: 779227
  2. Yazar: MELİSA KOŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAVER OKUTMUŞTUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada viskoz Burgers denklemi hem teorik hem de sayısal olarak incelenmiştir. İlgilendiğimiz modeli tanıtmadan önce, okuyucuya kısmi diferansiyel denklemlerin bazı temel kavramlarını da hatırlattığımız denklemin kısa bir tarihsel bilgisini sağlıyoruz. Burada, birinci dereceden hemen hemen lineer kısmi diferansiyel denklemlerin özel bir durumu olan lineer adveksiyon denklemi bir örnek olarak dikkate alınmıştır. Viskoz olmayan Burgers denkleminin çözümleri de benzer bir süreç izler. Bu tezin ana bölümü, Hopf-Cole dönüşümü kullanılarak yapılan çözümlere ayrılmıştır. Sonraki bölümde model nümerik methodlar uygulanarak incelenmektedir. Nümerik sonuçlar için BTCS ve FTCS kullandık. Analitik ve nümerik sonuçların karşılaştırılması ve hata analizi, bu çalışmanın son bölümünde birkaç örnekle açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the viscous Burgers equation is studied both theoretically and numerically. Before introducing our model of interest, we provide a brief historical concept of the equation where we also remind the reader some basic concepts of the partial differential equations. Here the linear advection equation, the solution of which is a particular case of first order quasilinear partial differential equations, is taken into account as an example. The solutions of the inviscid Burgers equation follows by similar process. The main part of this thesis is devoted to the solutions by utilizing the Hopf-Cole transform. In the next part, the model is investigated by implementation of numerical techniques. We used Backward Time Centered Space (BTCS) and Forward Time Centered Space (FTCS) for the numerical results. Comparison of analytical and numerical results and error analysis are described for several examples on the final part of that work.