Tip-2 Diyabetes mellitus hastalarında diyabetik ayak farkındalığı ve HBA1C ilişkisi
Diabetic foot awareness and HBA1C relationship in type-2 Diabetes mellitus patients
- Tez No: 779231
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Çalışmamız Tip-2 Diyabetes Mellitus'a (DM) sahip hastaların diyabetik ayak konusundaki bilgi düzeyleri ve bu konudaki davranışlarını araştırmak, diyabetik ayak konusundaki farkındalığın Glikozillenmiş Hemoglobin A1c ( HbA1c) düzeyi ile olası ilişkisinin saptanması amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmamız ile diyabet hastalarına yapılacak eğitimlerin yeniden şekillendirilmesi ve geliştirilmesi ek olarak sağlık bakım maliyetlerinin azaltılması amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Araştırmamız gözlemsel, tanımlayıcı, kesitsel olarak tasarlanmış olup, Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Bağcılar Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi, Esenler Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne 01.06.2022-30.06.2022 tarihleri arasında başvuru yapan dahil edilme kriterlerini karşılayan 107 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara Türkçe geçerlilik ve güvenilirlik çalışmaları yapılmış, Diyabetik Ayak Bilgi Ölçeği (DABÖ), Ayak Bakımı Davranış Ölçeği (ABDÖ) ve tarafımızca oluşturulan sosyodemografik anket uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Our study was conducted to investigate the knowledge levels and behaviors of patients with Type 2 DM about diabetic foot, and to determine the possible relationship between awareness of diabetic foot and HbA1c level. With this study, it is aimed to reshape and develop diabetes education in the future and to reduce health care costs. Method: Our research was designed as observational, descriptive and cross- sectional and was carried out with 107 participants who met the inclusion criteria, who applied to Health Sciences University Istanbul Bağcılar Health Application and Research Center, Esenler Education Family Health Center between 01.06.2022 and 30.06.2022. Two scales which Turkisch validity and reliability were done; the Diabetic Foot Knowledge Questionnaire (DFKQ), Foot Care Behavior Scale (FCBS) and the sociodemographic form which is created by us were applied to the participants.