Okul çağı öncesi çocuğu olan annelerde sağlık okuryazarlığı ve ateş yönetimi
Health literacy and fever management in mothers with pre-school children
  1. Tez No: 779230
  2. Yazar: MUHAMMED MUSTAFA TAŞYÜREK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Araştırmamızda, okul çağı öncesi çocuğu olan annelerin sağlık okuryazarlığı ve ateş yönetimindeki tutumları arasındaki olası ilişki incelenmektir. Bu çalışma ile sağlık okuryazarlığı ve ateş yönetimi konularında eğitim programları düzenlenebilir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızın tipi gözlemsel, tanımlayıcı ve kesitseldir. Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Bağcılar Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Esenler Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'nde, 01.06.2022-30.06.2022 tarihleri arasında yürütülmüştür. Bir aylık sürede polikliniğe başvuran 142 okul çağı öncesi çocuğu olan annelerden 111'i dahil edilme kriterlerini karşılaşmıştır. Katılımcılara literatürdeki benzer çalışmalar araştırılarak hazırlanan sosyodemografik veri formu, EAYÖ(Ebeveyn Ateş Yönetim Ölçeği), SOYÖ(Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği) yüz yüze görüşme tekniği ile uygulanmıştır. Araştırmada değerlendirilen vakaların demografik ve klinik özellikleri betimleyici istatistiksel analizlerle (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma vb.) incelendi. Eğitim, meslek, çocuk sayısı, ekonomik durum, bilgi alınan kişiler, sigara kullanımı, ailede yaşayan kişi veya kişiler, kronik hastalık, çocuğun doktora gitme, ateşli çocuğa ilişkin bilgi alma, febril konvülziyon(FK) geçirme, hastanede yatma durumlarına göre EAYÖ ve SOYÖ skor ortalamalarının ve medyan değerlerin karşılaştırılması Bağımsız gruplar t testi, Kruskal Wallis H testi ve Mann Whitney U testi ile yapılmıştır. Araştırmada değerlendirilen vakaların yaş, EAYÖ ve SOYÖ skorları arasındaki ilişki Pearson Korelasyon Analizi ile incelenmiştir. Araştırmada değerlendirilen vakaların EAYÖ skorlarına etki eden faktörler Basit Doğrusal Regresyon Analizi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, the possible relationship between the health literacy of mothers with pre-school children and their attitudes towards fever management is to be examined. With this study, educational programs for health literacy and fever management especially on mothers can be organized. Material and Method: The type of our study is observational, descriptive and cross-sectional. It was carried out between 01.06.2022 and 30.06.2022 at the University of Health Sciences, Istanbul Bağcılar Health Application and Research Center Esenler Education Family Health Center. In a one- month period, 142 mothers with preschool children applied to the outpatient clinic, 111 of them met the inclusion criteria. The sociodemographic data form prepared by researching similar studies in the literature, PFMS (Parental Fever Management Scale), and HLS (Health Literacy Scale) were applied to the participants by face-to-face interview technique. Demographic and clinical characteristics of the cases evaluated in the study were analyzed with descriptive statistical analyzes (number, percentage, mean, standard deviation, etc.). The mean scores of PFMS and HLS according to education, occupation, number of children, economic status, people receiving information, smoking, person or persons living in the family, chronic disease, seeing the child's doctor, getting information about the child with fever, having febrile convulsions, hospitalization, and Comparison of median values ​​was done with independent groups t test, Kruskal Wallis H test and Mann Whitney U test. The relationship between age, PEMS, and HLS scores of the cases evaluated in the study was examined by Pearson Correlation Analysis. The factors affecting the PFMS scores of the cases evaluated in the study were examined by Simple Linear Regression Analysis.