Molecular study and PCR-RFLP analysis of Klebsiella pneumoniae isolated from Iraqi patients
Iraklı hastalardan izole edilen Klebsiella pneumoniae'nin moleküler çalışması ve PCR-RFLP analizi
  1. Tez No: 779240
  2. Yazar: ZAINAB ALI CHALLOOB KINANI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONGÜL ŞAHİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ILHAM ABDULHADİ KHALAF AL-RUBAYE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, idrar yolu enfeksiyonu olan hastalardan K. pneumoniae izolatlarının izolasyonu ve tanımlanmasına odaklanmıştır. Bağdat'taki üç hastaneden 62 izolatı (32 kadın, 30 erkek) K. pneumoniae klinik orta akım idrar örnekleri toplanmıştır. Bakterilerin teşhisi kültür, gram boyama, biyokimyasal testler ve VITEK2 ile yapıldı. Hipermukoviskozite suşlarını tespit etmek için bir dizi testi yapıldı. Sonuç, 4 (%6.45) izolat HV +ve idi. 20 antibiyotik kullanılarak duyarlılık testi yapıldı. izolatlar şunlara daha dirençliydi: Ticarcillin 60 (%96.77), Piperasilin 55 (%88.70), Aztreonam 54 (%87.09), Ceftazidime54 (%87.09), Cefepime53 (%85.48), Trimetoprim /Sulfamethoxazole 44 (%70.96), Ceftriaxone 48 (%77,41). 16SrRNA ve magA genlerinin spesifik primerler tarafından tespiti için bir PCR kullanıldı. Sonuçlar (%100), 6 (%9.68), 16SrRNA ve magA için pozitifti. MagA tespiti 4 (%6.45) HV+ve olduğunu gösterdi. Kısmi 16SrRNA'nın spesifik primerler tarafından amplifikasyonu için bir PCR kullanıldı. Ürünlere RFLP-PCR tekniği uygulandı. Alu1 ve Pst1 kısıtlama enzimleri kullanıldı. Kaydedilen sonuçlar (%100) Alu1 için pozitifti. Ve iki tür farklı bölünme paterni ortaya çıktı: İzolatların 40'ında (%64.52) A1. İzolatların 22'sinde (%35.48) ise A2 bulundu. İzolatların 2'si (%3,23) pst1 pozitif ve izolatların %96,77'si pst1 negatif
Özet (Çeviri)
This study focused on the isolation and identification of K. pneumoniae isolates from patients with urinary tract infections. 62 isolates (32 women, 30 men) of K. pneumoniae clinical specimens of mid-stream urine were collected from three hospitals in Baghdad. The diagnosis of bacteria was done by culture, gram stain, biochemical tests, and VITEK2. A string test was done to detect the hypermucoviscosity strains. The result was, 4 (6.45%) isolates were HV +ve. A sensitivity test was done by using 20 antibiotics. the isolates were more resistant to: Ticarcillin 60 (96.77%), Piperacillin 55 (88.70%), Aztreonam 54 (87.09%), Ceftazidime54 (87.09%), Cefepime53 (85.48%), Trimethoprim/Sulfamethoxazole 44 (70.96%), Ceftriaxone 48 (77.41%). A PCR was used for the detection of 16SrRNA and magA genes by specific primers. The results (100%), 6 (9.68%), were positive for 16SrRNA and magA. The magA detection showed 4 (6.45%) were HV+ve. A PCR was used for the amplification of partial 16SrRNA by the primers specific. The RFLP-PCR technique was done for the products. Alu1 and Pst1 restriction enzymes were used. The results recorded (100%) were positive for Alu1. And two types of distinct patterns of cleavages appeared: A1 in 40 (64.52%) of isolates. And A2 in 22 (35.48%) of the isolates. 2 (3.23%) of isolates were pst1 positive and 96.77% of isolates were pst1 negative