Skolyozlu bireylerde izometrik egzersizler sırasında Latissimus dorsi kasının lateral ve medial parça aktivasyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of lateral and medial partactivations of the Latissimus dorsi muscleduring isometric exercise in individuals with scoliosis
  1. Tez No: 779255
  2. Yazar: AYÇA ŞİRİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET AYHAN ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çalışmamızın amacı skolyozlu bireylerde izometrik egzersizler sırasında latissimus dorsi kasının lateral ve medial parça kassal aktivasyonlarını değerlendirmektir. Çalışmaya 18-35 yaş aralığında 20'si sağlıklı 20'si skolyozlu olmak üzere toplamda 40 birey dahil edildi. Skolyozlu bireylerin Cobb açıları 35 derece altıydı. Bireylerin gövde rotasyonu (gibozite) değerlendirmesi Adam's testi yapılarak ve skolyometre kullanılarak gerçekleştirildi. Maksimum İstemli İzometrik Kasılma (MİİK) ve egzersizler sırasındaki kassal aktivasyon değerlendirmeleri için yüzeyel elektromyografi (EMG) cihazı kullanıldı. Bireylere duvar kenarında izometrik omuz internal rotasyonu, yüzüstü pozisyonda izometrik omuz ekstansiyonu, izometrik lat pull down ve izometrik body lifting egzersizleri yaptırıldı. Üst ekstremite fonksiyonellik değerlendirmesi Kol, Omuz ve El Sorunları Hızlı Anketi (Quick-DASH) anketi kullanılarak yapıldı. MİİK değerleri arasında sağlıklı ve skolyozlu bireyler arasında fark yoktu (p>0,05). Skolyozlu bireylerde duvar kenarında izometrik egzersizde sağ latissimus dorsi medial parçasının sağlıklı bireylere göre kassal aktivasyonunun daha az olduğu bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to evaluate the lateral and medial part muscle activations of the latissimus dorsi muscle during isometric exercises in individuals with scoliosis. A total of 40 individuals, 20 healthy and 20 with scoliosis, between the ages of 18-35 participated in the study. Cobb angles of individuals with scoliosis were less than 35 degrees. Trunk rotation (gibbosity) evaluation of the participants was performed by Adam's test and using a scoliometer. A Superficial electromyography (EMG) device was used for the evaluation of muscle activation during Maximal Voluntary Isometric Contraction (MVIC) and exercises. Individuals performed isometric shoulder internal rotation at the wall, isometric shoulder extension in the prone position, isometric lat pull down and isometric body lifting exercises. Upper extremity functionality assessment was performed using the shortened disabilities of the arm, shoulder and hand questionnaire (Quick-DASH). There was no difference in MVIC values between healthy and scoliotic individuals (p>0.05). It was found that the muscle activation of the medial part of the right latissimus dorsi was lower in isometric exercise at the wall edge in individuals with scoliosis compared to healthy individuals (p0.05).