Türkiye mobilya endüstrisinde bilgisayar destekli makinelere geçiş sürecinin incelenmesi
Investigting the changing process of computer aided machines in Turkish furniture industry
  1. Tez No: 77928
  2. Yazar: ÜNSAL ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KURTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
102 V.OZET Türkiye Mobilya Endüstrisi' nde Bilgisayar Destekli Makinelere Geçiş Sürecinin İncelenmesi. Türkiye Mobilya Endüstrisi' nde Bilgisayar Destekli (CNC) makinelere geçiş sürecinin incelenmesi amaçlanan bu araştırmada, CNC makinelere geçiş süreci anket yöntemi uygulanarak belirlenmiştir. Ayrıca NC/CNC makineler, konvansiyonel makinelerle kabin tipi mobilya üretiminde kenar bantlama uygulaması çerçevesinde karşılaştınlmıştır. Çalışmaya katılma oranı AİM üretici işletme sayısı olarak %66, ithalatçı işletme sayısı olarak %73 ve NC/CNC makineleri kullanan işletme sayısı olarak % 68 oranında gerçekleşmiştir. Araştırmada öncelikle AİM üreten işletmeler belirlenmiştir. Daha sonraki aşamada NC/CNC makineleri İthal eden ve NC/CNC makineleri kullanan işletmeler belirlenerek nitelikleri de dahil olmak üzere sınıflandırılmış ve Türkiye' deki dağılımları saptanmıştır. Türkiye' de üretilen, ithal edilen ve kullanılan konvansiyonel, NC/CNC makine çeşitleri tesbit edilmiştir. NC/CNC makinelere geçiş süreci içinde karşılaşılan sorunlar belirlenerek literatürdeki mevcut bilgiler ışığında değerlendirilmiş ve NC/CNC makinelere geçişe ilişkin çözüm önerileri getirilmiştir. Anket çalışmaları dışında 250 adet TV sehpasının kenar bantlama aşamasına ait gerçekleştirilen uygulama ile kabin tipi mobilya üretiminde, NC/CNC makinelerde konvansiyonel makinelere göre elde edilen verimlilik artışı, işlem zamanı ve harcanan işçilik kriterleri dahilinde karşılaştınlmıştır. Elde edilen sonuçlar literatürde verilen uygulama sonuçları ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
103 SUMMARY Investigating the Changing Process of Computer Aided Machines in Turkish Furniture Industry. The aim of this research is the changing process of Computer Aided (CNC) Machines in Turkish Furniture Industry. It is applied by an interview. NC/CNC machines are compared with the conventional machines in side banding. The proportion of wood working machine producer companies in this research is 66 %, importing companies is 73 %, companies that use NC/CNC machines is 66 %. In this research first of all the companies that produce wood working machines are determined. And then NC/CNC machine importers, NC/CNC machine users are found out. They are classified and their distribution in Turkey is also determined. The Conventional and NC/CNC machine types that produced imported and used in Turkey are investigated. By determining the problems faced in the converting period under the light of literature knowledge the NC/CNC machines, some comments about these problems are brought about. Except the interview an application on 250 TV easels side banding in NC/CNC machines are compared with the conventional productivity rise is observed. The results are appreciated with the application results in the literature.