Özütleme fermentasyonu ile etil alkol üretimi
Production of ethyl alcohol by extractive fermentation
- Tez No: 77929
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Ş. İSMAİL KIRBAŞLAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZÜTLEME FERMENTASYONU İLE ETİL ALKOL ÜRETİMİ Sanayide etil alkol üretiminin büyük bir kısmı kesikli fermentasyon yöntemiyle gerçekleştirilmektedir. Bu yöntemin tercih nedeni yatırım maliyetinin düşük ve proses kontrolünün basit olmasıdır. Bu çalışmada etil alkolün kesikli fermentasyonu iki yöntemle gerçekleştirilmiştir. Çözücü ilavesi yapılmadan normal fermentasyon ortamı kullanılarak etil alkol üretimi. Fermentasyon ortamına çözücü ilavesi yapılarak etil alkol üretimi. Denemeler mikroorganizma olarak Saccharomyces cerevisiae kullanılarak, 1.5 litre hacminde cam bir fermentörde 30 °C'de en az 72 saat süreyle gerçekleştirilmiştir Glukoz konsantrasyonları (3 5x1 03- 150x1 03 |xg/mL) aralığında kullanıldığında mayalar üzerinde herhangi bir olumsuz etki göstermemiştir. Yüksek karbonlu alkollerden oleil alkol fermentasyon ortamına ilave edilmiş ve mayalar üzerine hiçbir zehirli etkisi olmadığı görülmüştür. Yağ alkollerinden oleil alkol, dodekanol ve 1-nonanol'e ait çözünürlük denge diyagramları çizilmiştir. Ayrıca oleil alkole ait yoğunluk ve kırılma indisi eşçizgileri çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PRODUCTION OF ETHYL ALCOHOL BY EXTRACTIVE FERMENTATION The most used method for production of ethyl alcohol is batch fermentation. The reason of prefering this method is the low investment cost and simplicity of controlling the process. In this study the batch fermentation of ethyl alcohol has been done by two methods. The production of ethyl alcohol in normal fermentation medium without adding solvent. The production of ethyl alcohol by adding solvent to fermentation medium. Experiments has been done at 30 °C by using 1.5 L glass fermenter. The Saccharomyces cerevisiae have been used as microorganism. The glucose concentrations that has the value in these concentration ranges (35xl03 - 150x10 3ug/mL) didn't show any negative effects on fermentation. In the fermentation experiments done by adding solvent, the effect of solvent on yeast and fermentation have been examined. Oleyl alcohol that's a high carboned-alcohol has been added to fermentation medium. Oleyl alcohol has not a negative effect on Saccharomyces cerevisiae. Solubility equilibrium diagrams of oleyl alcohol, dodecenol and 1-nonanol have been drawn. Isoline of density and refractive index of oleyl alcohol have also been drawn