Kuzey anadolu'da yayılış gösteren Apodemus (Mammalia: Rodentia) cinsinin morfolojik analizi
Morphological analysis of the genus Apodemus (Mammalia: Rodentia) distributed in northern anatolia region
  1. Tez No: 779302
  2. Yazar: DUYGU KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMENT ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada Kuzey Anadolu, Trakya, Gökçeada, Bozcaada ve Marmara Adası'ndan genetik (mtDNA cyt b ve mtDNA kontrol bölgesi) yakınlıkları tespit edilmiş toplam 39 lokaliteden 133 Apodemus örneği incelendi. Araştırmaya dahil olan 5 Apodemus türünün (Apodemus flavicollis, Apodemus witherbyi, Apodemus sylvaticus, Apodemus uralensis, Apodemus mystacinus) yayılış alanlarındaki populasyonlarında kürk, kafatası ve diş varyasyon sınırları belirlendi. Apodemus cinsi türlerinin belirleyici morfolojik karakterleri ve bölgelere göre varyasyonları tespit edildi. Bu varyasyonların paleocoğrafik sebepleri tartışıldı. A. flavicollis ve A. sylvaticus gibi benzer habitatlarda yaşayan türlerin ayrımı oldukça zordur. Bu nedenle bu türleri ayıran morfolojik karakterlerin varyasyon sınırları genetik yakınlıkları tespit edilmiş örneklerde araştırıldı. Marmara Denizi, İstanbul ve Çanakkale Boğazları, Melet Irmağı, Çoruh Nehri gibi coğrafik bariyerlerin türlere ait populasyonları birbirinden ayırmadığı, buna karşın Kızılırmak'ın A. mystacinus örneklerinde muhtemel bir ayrıma sebep olduğu tespit edildi. Adalarda yayılışı olan Apodemus türlerinde Ada popülasyonlarıyla ana kara popülasyonları arasındaki benzerlikler ve farklılıklar tespit edildi. Kuzey Anadolu'da Doğu-Batı geçişindeki farklılıklar tür içinde belirlenip habitatla ilişkilendirildi. Miyosen ve erken Pliyosen dönemindeki C3-C4 bitkileri arasında yaşanan vejetasyon değişikliğinin dişlere etkisi tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, 133 Apodemus specimens from 39 localities with genetic (mtDNA cyt b and mtDNA control region) affinities from North Anatolia, Thrace, Gökçeada, Bozcaada and Marmara Island were examined. Fur, skull and tooth variation limits were determined in the populations of 5 Apodemus species (Apodemus flavicollis, Apodemus witherbyi, Apodemus sylvaticus, Apodemus uralensis, Apodemus mystacinus) included in the study. The distinctive morphological characters and regional variations of Apodemus species were determined. The paleogeographic reasons for these variations are discussed. Species living in similar habitats such as A. flavicollis and A. sylvaticus are difficult to distinguish. For this reason, the limits of variation of the morphological characters that distinguish these species were determined in the genetically diagnosed samples. It was determined that geographical barriers such as the Marmara Sea, the Istanbul and Çanakkale Straits, the Melet River, and the Çoruh River did not separate the populations of the species, but the Kızılırmak caused a possible separation in the A. mystacinus samples. Similarities and differences between island populations and mainland populations were determined in Apodemus species distributed on the islands. The differences in the East-West transition in Northern Anatolia were determined within the species and associated with the habitat. The effect of vegetation change between C3-C4 plants in the Miocene and early Pliocene periods on teeth was determined.