How management development plays a strategic role for organisations in the changing business environment
Değişen iş ortamında yönetim geliştirme organizasyonlar için nasıl stratejik bir rol oynamaktadır?
  1. Tez No: 779345
  2. Yazar: YAVUZ SELİM DÜGER
  3. Danışmanlar: DR. CILLIERS DIEDERICKS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Wales Prıfysgol Cymru (British Institute of Technology and E-commerce)
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Günümüzün modern zamanlarında, küreselleşme, teknolojik ilerleme ve müşterilerin artan talepleriyle birlikte pazardaki beklentileri de sürekli olarak artırmaktadır. Bu ilerleme, iş ortamında çok büyük bir değişikliğe yol açmıştır. Günümüzün iş ortamı, insanların ve şirketlerin işlettiği daha dinamik, karmaşık ve daha büyük sistemlerden oluşmaktadır. Bunlar teknolojik, ekonomik, demografik ve doğal çevre olarak tanımlanabilir. Örgütlerin değime ve değişen iş dünyasına hızla cevap verebilme ve bunlarla baş edebilme yeteneğine sahip olması çok önemlidir. Çoğu şirket, yöneticilerinin herhangi bir organizasyonda önemli karar vericiler olduğunu bilir. Tek başına bu nedenle, etkili bir yönetim geliştirme süreci örgütsel başarı için çok önemlidir. Genelleştirilmiş amacı, kuruluşun hedeflerine ulaşmada mevcut ve gelecekteki kapasitesini artırmak olarak tanımlanabilir. Organizasyonlar, değişimi teşvik etmek için yönetim geliştirme çabalarını giderek daha fazla kullanmaktadır. Öte yandan, birçok şirket, yönetim geliştirme ve değişim yönetimi arasındaki bağlantıyı fark etmemektedir. Onları ayrı alanlar olarak görmektedir. Bu nedenle, zayıf yönetim geliştirme faaliyetleri nedeniyle gelişmeler için birçok fırsat ve fayda kaçırılmaktadır. Sonuç olarak bu çalışma, yönetim geliştirme ve değişim yönetimi arasındaki etkileşimi Türkiye'den iki örnekle incelemeye çalışmaktadır. Ek olarak, çalışma değişen iş ortamında yönetim geliştirmenin kuruluşlar için nasıl stratejik bir rol oynadığını bulmayı amaçlayacaktır. Bu kapsamda iki Türk şirketi; Kale Grubu ve Sanko Grubu incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
In the modern times of today, globalization, technological advancement, and customers' increasing demands continuously raise expectations of the performers on the market. This progress has led to an enormous change in business environment. Today's business environment consists of more dynamic, complex and larger system that people and companies operate. These are can be described technological, economical demographic and natural environment. It is very vital for organisations to have capability to respond and cope with rapidly the change and changing business world. Most companies know that managers are major decision makers in any organisation. For that reason alone, an effective management development process is crucial to organisational success. Its generalised purpose can be described as one of increasing the organisation's present and future capability in achieving its goals. Increasingly, organisations use management development efforts to spur organisational change. On the other hand, many companies do not realise the linkage between management development and change management. They treat them as separate areas. Therefore, many opportunities and benefits for developments are missed due to poor management development activities. Consequently, the study will attempt to investigate the interactions between management development and change management with two examples in Turkey. Additionally, the study will aim to find out how management development plays a strategic role for organisations in the changing business environment. In this context, two Turkish companies; Kale Group and Sanko Group will be examined.