La responsabilité de l'etat et des collectivités territoriales- les problèmes d'imputabilité et de répartition
Devlet ve yerel yönetimlerin sorumluluğu: isnad ve taksim problemleri
  1. Tez No: 779355
  2. Yazar: FATMA DİDEM SEVGİLİ GENÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JEAN UNTERMAIER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Université Jean Moulin (Lyon III)
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 433
Özet
Sorumlu kamu tüzel kişisinin belirlenmesinde iki husus önemlidir: ilk adım mağdurun zararını tazmin edecek borçlunun bulunması, ikinci adım ise mali yükün sorumlular rasında paylaştırılmasıdır. sorumlu kamu tüzel kişisini bulmakta idari yargıcın kullandığı üç kriter bulunur: organik kriter, fonksiyonel kriter ve karar kriteri. ancak bu kriterlerden hiçbiri tüm sorumluluk vakalarını açıklamakta yeterli değildir. yine de kural olarak sorumluluğun yetkiyi takip ettiği söylenebilir. bu nedenle yetkilerin belirlenmesi özellikl önem taşımaktadır ama gerçekte bu yetkili her zaman mükemmel şekilde belirlenmemiştir. Diğer taraftan, mali yüküm sorumlu kamu tüzel kişileri arasında paylaştırılmasında kullanılan iki kriter bulunmaktadır. bunlardan biri kusurun ağırlığını esas alırken ikincisi oluşan zararla her bir sorumlu kamu tüzel kişisinin faaliyeti arasındaki illiyet bağını esas elır.
Özet (Çeviri)
The problem of determining the person public responsible has two points: first step is finding a debtor to indemnify the victim second step is the distribution of the financial load among those responsible for a compensation of the damage. There are three criteria used by the administrative judge to determine the person responsible public: organic criterion, functional criterion and decision criterion. Yet none of them is sufficient to explain all cases of responsibility. However; in principle we can say that responsibility follows the competence. In this instance, it becomes particularly important to determine the powers of the different public bodies, but in reality, it is not always perfectly characterized. On the other hand, concerning the distribution of the load compensation two criteria can be used one of them is the severity of each fault, and the other one is the causal roles of each co-responsible for the formation of the damage.