Development of a rotorcraft time domain system identification software
Döner kanatlı hava araçları için zaman uzayında sistem tanımlama yazılımı geliştirilmesi
  1. Tez No: 779389
  2. Yazar: ONGUN HAZAR ASLANDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY YAVRUCUK, DR. GÖNENÇ GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu tezde döner kanatlı bi hava aracının havada asılı kalma ve ileri uçuş durumlarındaki kararlılık ve kontrol aerodinamik türevlerinin tanımlanması için sistem tanımla yazılımı geliştirilmiştir. Bu sistem tanımlama işlemini göstermek için H135 helikopterinin yüksek sadakat seviyesine sahip doğrusal olmayan bir modeli kullanılmıştır. Bu doğrusal olmayan helikopter modeline frekans taraması, 3211 ve 2311 tipi girdiler verilerek test verileri oluşturulmuştur. Bu prosedürde zaman uzayında çıktı hatası metodu ile Levenberg-Marquardt algoritması ile durum uzayı yapısında bir model tanımlanmıştır. Başlandıçta bu model yapısındaki ihtiyaç fazlası türevleri eksiltmek için bir model küçültme rutini uygulanmıştır. Model cevabındaki yüksek mertebe dinamiklerin daha yüksek doğrulukta tanımlanabilmesi için durum ve kontrollerde zaman gecikmeleri kullanılmıştır. Tanımlanan sistem, frekans taraması manevralarının ayrık Fourier dönüşümü ile frekans uzayından zaman uzayına dönüştürülmesi ile frekans uzayında doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
A system identification software to identify stability and control derivatives for rotorcraft in hover and forward flight conditions is developed in this thesis. To demonstrate the identification procedure, a high fidelity nonlinear model of the H135 helicopter is used. Frequency sweep, 3211 and 2311 type inputs are given to the nonlinear helicopter model to generate test data. The procedure is carried out by identifying a state space model structure in time domain using output error method with Levenberg-Marquardt algorithm. Initially, a model reduction routine is carried out to drop redundant derivatives in the state space linear model structure. By making use of state and control delays, higher order dynamics introduced to model response are identified with greater accuracy. The identified system is verified in frequency domain using frequency sweep maneuvers, whose time domain signals are converted to frequency domain via discrete Fourier transform.