İleri yaştaki kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda osteoporoz varlığının sağlıklı popülasyon ile karşılaştırılması ve ilişkili risk faktörleri
Comparison of presence of osteoporosis in elderly patients with chronic renal failure with healty population and associated risk factors
- Tez No: 779390
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGİ ÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
AMAÇ: Yapılan çalışmalar neticesinde kronik böbrek hastalığı (KBH) olan hastalarda osteoporoz sıklığının arttığı ve osteoporoz nedenli kırıkların morbidite ve mortalite oranlarını ciddi ölçüde arttırdığı gösterilmiştir. Çalışmamızın amacı ileri yaştaki kronik böbrek hastalığı olan hastalardaki osteoporoz varlığını ve ilişkili risk faktörlerini açığa çıkararak bunu sağlıklı popülasyonla karşılaştırmaktır. GEREÇ YÖNTEM: Çalışmamız kesitsel vaka kontrollü olarak tasarlandı. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tetkik ve tedavileri yapılan, 60-75 yaş aralığında, son 6 ay içinde yapılmış Dual Enerji X-ray Absorpsiyometri (DEXA) ve kan tetkikleri olan hastalardan GFR (glomerüler filtrasyon hızı) 60 ml/dk/1.73m² olan 61 hasta kontrol grubu olarak çalışmaya alındı. Olgu rapor formuyla hastaların sosyodemografik özellikleri, osteoporoz ile ilişkili risk faktörleri, düşme sıklıkları sorgulandı. Olgu rapor formuna laboratuvar değerleri, DEXA çekiminden elde edilen L1-L4, sol femur boynu ve total kalça T skoru ile kemik mineral yoğunluğu (KMY) değerleri ve FRAX ile hesaplanan 10 yıllık kalça kırığı ve majör osteoporotik kırık geçirme risk skoru kaydedildi. Daha sonrasında elde edilen veriler IBM SPSS 22.0 programıyla analiz edilerek istatistiksel sonuçlar değerlendirildi. BULGULAR: Çalışmadaki tüm hastalar GFR düzeylerine göre (GFR>60) kontrol grubu(n=61), (GFR 30-60) KBY evre 3 ( n=59), (GFR 15-30) KBY evre 4 ( n=36) ve (GFR0,05). Kontrol grubunda majör kırık öyküsü ve sigara tüketimi anlamlı olarak fazla bulundu (p=0,038, p=0,024).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: As a result of the studies, it has been shown that the frequency of osteoporosis increases in patients with chronic kidney disease (CKD) and the fractures caused by osteoporosis significantly increase the morbidity and mortality rates. The aim of our study is to reveal the presence of osteoporosis and associated risk factors in elderly patients with CKD and compare it with the healthy population. MATERIAL AND METHODS: Our study was designed as a cross-sectional case-control. Among the patients who were examined and treated at İzmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital, between the ages of 60-75, and who had Dual Energy X-ray Absorptiometry (DEXA) and blood tests performed within the last 6 months, 122 patients with GFR (glomerular filtration rate) 60 ml/min/1.73m² were included in as the control group. Sociodemographic characteristics of the patients, risk factors associated with osteoporosis, and falling frequency were questioned with the case report form. Laboratory values, and L1-L4, left femoral neck and total hip T score and bone mineral density (BMD) values obtained as a result of DEXA scan, and 10-year hip fracture and major osteoporotic fracture risk score calculated with FRAX were recorded in the case form. Afterwards, the obtained data were analyzed with IBM SPSS 22.0 program and statistical results were evaluated. RESULTS: According to their GFR levels all patients in the study were divided into 4 groups: (GFR>60) control group (n=61), (GFR 30-60) CKD stage 3 (n=59), (GFR 15-30) CKD stage 4 (n=36) and (GFR0.05). The history of major fractures and cigarette consumption were significantly higher in the control group (p=0.038, p=0.024).