Performance of study for hybrid renewable energy in different climate
Hibrit yenilenebilir enerji için farklı iklimlerde çalışma performansı
  1. Tez No: 779439
  2. Yazar: ISMAIL TAHA ISMAIL AL-KUBAISI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKSU GÖREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Artan elektrik talebini karşılamak için en verimli kaynaklardan biri yenilenebilir enerji kaynaklarıdır. Dizel jeneratörlerin ve akü enerji depolama sistemlerinin kullanılması, tüm sistemin güvenilirliğini ve kalitesini yükseltebilir. Bu araştırma, MPPT yükseltici dönüştürücülere sahip PV panellerinden oluşan bağımsız bir hibrit enerji sisteminin uygulanabilirliğini analiz etmektedir. Rüzgâr türbini, çift yönlü dönüştürücülü akü birimi ve dengesiz iklim bölgelerini enerji ihtiyacını karşılamak için dizel jeneratör kullanılmıştır. Kapalı çevrim invertör aracılığıyla bağlanan 100 kW doğrusal ve doğrusal olmayan yükler için güç kalitesi gereksinimlerini karşılanmıştır. Farklı kaynaklar için çalışma önceliği, kontrolör tarafından belirlenir ve akü birimi için şarj durumu SOC'nin kontrolüne bağlıdır. Toplam harmonik bozulma THD, doğrusal yükü ile 1.2% ve doğrusal olmayan yük ile 3.2% ve gerilim genliği 0.95 PU'dan büyük olacak şekilde elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most promising sources for meeting the rising demand for electricity is renewable energy resources. Using diesel generators and battery energy storage systems can raise the dependability and quality of the entire system. This research analyzes the viability of a stand-alone hybrid energy system consisting of PV panels with MPPT boost converters., Wind turbine, battery bank with bidirectional converter, and diesel generator in areas of unstable climate. To meet out power quality requirements for 100kW liner and non-liner loads connected through close loop inverter. Operating priority for different sources is assigned by controller depends on state of charged SOC for the battery bank. Total harmonics distortion THD was 1.2% with liner load and 3.2% with non-liner load, voltage amplitude was bigger than 0.95PU.