Klinik ve gıda orjinli Staphylococcus aureus'ta biyofilm kodlama geninin moleküler tespiti
Molecular detection of biofilm coding gene in clinical and food-origin Staphylococcus aureus
- Tez No: 779438
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL AKILLI ŞİMŞEK, DR. ÖĞR. ÜYESİ MARWA HAMEED ALKHAFAJI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Staphylococcus aureus, hem insanları hem de hayvanları etkileyen yaygın bir bakteriyel hastalıktır. Deri enfeksiyonları, menenjit, endokardit, septisemi ve toksik şok sendromuna neden olur. Topladığımız 150 örnekten 37'si (%60) insan omurilik sıvısı, 18'i (%29) süt, 20'si (%10) balık olmak üzere farklı kaynaklardan 61 Staphylococcus aureus elde ettik. Numuneler, Al-Kadhimiya Devlet Eğitim Hastanesine ve Bağdat Valiliği ve pazarlarındaki bazı harici laboratuvarlara başvuran hastalardan alındı. Örnekler, Mannitol tuzlu agar besiyerinde kültürlerin özelliklerine göre teşhis edildi. Biyofilm oluşumunun organizmanın hayatta kalmasına yardımcı olan ve dolayısıyla patojenik güçlerine katkıda bulunan en önemli virülans faktörlerinden biri olduğu düşünülmektedir. Gram-pozitif küresel şekilli bakteri, bakteri ve biyokimyasal testleri gözlemleyerek. DNA öncesi teşhis sürecinde doğruluğu arttırmak Toplanan 150 örnekten sadece 61'i staphylococcus aureus idi. 61 izolattan; 48'i güçlü biyofilm üretti, 13'ü orta düzeydeydi. Biyofilm oluşturan izolat sayısı 48 (%78.6) ve orta düzeyde biyofilm üreten izolat sayısı 13 (%21) idi. PCR tekniği kullanılarak 61 örnekten DNA izole edildi, özel gen primerleri kullanılarak 302 baz çifti büyüklüğünde eno geni tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Staphylococcus aureus is a common bacterial disease that affects both humans and animals. It causes skin infections, meningitis, endocarditis, septicemia and toxic shock syndrome. Among the 150 isolates we collected, we got 61 Staphylococcus aureus from different sources included 37(60%) including human spinal fluid, 18(29%) milk, 20(10%) sample of fish). The samples were taken from patients attended Al-Kadhimiya Governmental Teaching Hospital and some external laboratories Baghdad Governorate and marketes. Samples were diagnosed based on cultured characteristics on Mannitol salt agar medium,. microscopic examination by observing the Gram-positive spherically shaped bacterium,bacteria and biochemical tests. to increase accuracy in the diagnostic process before DNA extraction. Biofilm formation is thought to be one of the most important virulence factors that helps the survival of the organism and thus contributes to its pathogenic powers. Among 150 samples were collected only 82 isolates staphylococcus spp were staphylococcus aureus 61 isolates ; 48 was produced strong biofilm, 13 were moderate . The number of isolates produced biofilm formation were 48(78.6%)and moderate biofilm producer was 13 (21%). DNA was isolated from 61 samples S. aureus, Using the PCR technique, the eno gene was detected of the size of 302 base pairs using specialized gene primers.