İnsansız hava aracı kullanılarak optimal orman yol ağının planlanması (Eldivan örneği)
Planning the optimal forest road network using unmanned aerial vehicle (Eldivan sample)
- Tez No: 779452
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER BUĞDAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışma, çeşitli ormancılık faaliyetlerinin yürütülmesinde temel alt yapı görevini üstlenen orman yollarında mevcut orman yol ağına yönelik İnsansız Hava Aracı (İHA) kullanılarak optimal orman yol ağı için gerekli olan orman yolu lokasyonlarının tespit edilmesi ve planlanması için drone vb. özellikli teknolojilerin kullanılabilirliğinin ortaya konulması amacıyla yürütülmüştür. Bu çalışmada elde edilen veriler ile ulusal orman yol ağlarına ilişkin değerlendirmeler yapmak için Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) yazılımları yardımıyla işlenebilecek veri tabanlarının kullanımında pratik bir yaklaşım sunulmuştur. Çalışma kapsamında Çankırı Karatekin Üniversitesi Orman Fakültesi Eldivan Araştırma ve Uygulama Ormanı sınırları (367 ha) içerisinde kalan orman varlığı drone (İHA) cihazı ile çeşitli yüksekliklerden uçuşlar yapılarak halihazır ortomozaik verisi elde edilmiştir. Daha kaliteli ve hassas verinin sağladığı avantajlı analiz ortamı ile tüm çalışma alanına ait verilerini içeren bir çoklu veri tabanı oluşturulmuştur. Orman yol ağının halihazır durumunun tespitinden sonra mevcut orman yol ağı sayısal ortamda tanımlanmış ve optimal yol ağına ulaşmak için gerekli lokasyonlar yine CBS yazılımı vasıtasıyla tespit edilmiştir. Çalışma kapsamında üretilen ortomozaik ve yüksek çözünürlüklü Sayısal Yükseklik (SYM) verisi kullanılarak Orman Genel Müdürlüğü (OGM) ilgili tebliğine uygun olarak ihtiyaç duyulan lokasyonlar planlamaya dahil edilerek projelendirilme çalışmaları için alternatif güzergahlar ortaya konmuştur. İHA cihazı kullanılarak uygulamada kısa sürede pratik ve etkili veriler elde edilebilmekte ve karar vericiler için uygun karar verme ortamı sağlanabilmektedir. Bu çalışma sonucunda üretilen tüm veriler bilim insanları ve diğer ilgililerin kullanabileceği bir veri tabanında temsil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, using Unmanned Aerial Vehicle (UAV) for the existing forest road network on forest roads, which undertakes the basic infrastructure in the execution of various forestry activities, is used to determine and plan the forest road locations required for the optimal forest road network, such as drones, etc. This study was conducted to demonstrate the usability of featured technologies. In this study, a practical approach is presented in the use of databases that can be processed with the help of Geographic Information Systems (GIS) software to make evaluations about national forest road networks with the data obtained. Within the scope of the study, the current orthomosaic data was obtained by making flights from various heights with the drone (UAV) device of the forest assets within the borders of Çankırı Karatekin University Faculty of Forestry Eldivan Research and Application Forest (367 ha). With the advantageous analysis environment provided by better quality and sensitive data, a multi-database containing the data of the entire study area has been created. After the current state of the forest road network has been determined, the existing forest road network has been defined in the digital environment and the necessary locations to reach the optimal road network have been determined by the GIS software. By using the orthomosaic and high-resolution Digital Elevation (DEM) data produced within the scope of the study, the locations needed in accordance with the relevant communiqué of the General Directorate of Forestry (GDF) were included in the planning and alternative routes were revealed for the project design studies. By using the UAV device, practical and effective data can be obtained in a short time in practice and a suitable decision-making environment can be provided for decision makers. All the data produced as a result of this study are represented in a database that can be used by scientists and other interested participants.