Relationship between hotair gene expression and increased breast cancer risk in Iraqi Misan population
Irak Misan nüfusunda hotaır gen ekspresyonun artan meme kanseri riski ile ilişkisi
- Tez No: 779451
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HURİ SEVAL GÖNDEREN ÇAKMAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ MAYTHAM ABDULKADHİM DRAGH AL-SHAMMARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Göğüs, göğüs (pektoral) kaslarını örten dokudur. Kadınların göğüsleri, süt (glandüler doku) ve yağ dokusu üreten özel dokudan yapılmıştır. Meme kanseri (BC), kadınlar arasında en sık tanı konulan malignitedir ve kansere bağlı ölümlerin en sık nedenlerinden biridir. HOTAIR, 2158 bp uzunluğunda, HOXC11 ve HOXC12 genleri arasında 12q13.13 kromozomu üzerinde bulunan ve kromatin yeniden modelleme ve transkripsiyonel susturmanın önemli bir modülatörü olarak işlev gören 2158 bp uzunluğunda bir lncRNA'dır. Bu çalışma, kontrol grubu ve meme kanserli hastalarda HOTAIR gen ekspresyonundaki farkı değerlendirmeyi ve ayrıca meme kanseri dokusunda peroksit varlığını değerlendirmeyi amaçlamıştır. Bu kapsamda, meme kanseri olan hastalardan 80 örnek ve sağlıklı kontrollerden 40 örnek olamk üzere toplam 120 örnek toplanmıştır. Toplanan örneklerden RNA çıkarılmış, çıkarılan RNA cDNA'ya dönüştürülmüştür. Gen ekspresyon seviyesini değerlendirmek için gerçek zamanlı PCR kullanılmıştır. RO'ların varlığını saptamak için immünofloresan tekniği ve floresan mikroskobu yapılmıştır. Sonuçlar, hasta örneklerinde kontrol grubuna göre daha yüksek düzeyde HOTAIR gen ekspresyonu göstermiştir. Sonuçlar, HOTAIR gen ekspresyonu ile numunelerin yaşı arasında pozitif bir korelasyon göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The breast is the tissue overlying the chest (pectoral) muscles. Women's breasts are made of specialized tissue that produces milk (glandular tissue) and fatty tissue. Breast cancer (BC) is the most frequently diagnosed malignance among women and the one of the most common causes of cancer‐related death. HOTAIR is an lncRNA, 2158 bp long, located on chromosome 12q13.13 between HOXC11 and HOXC12 genes and acts as a crucial modulator of chromatin re-modeling and transcriptional silencing. This study aimed to evaluate the difference in the Hotair gene expression in control group and patients with breast cancer and also evaluate the presence of peroxides in breast cancer tissue. 120 samples have been collected, 80 samples were collected from patients suffering from breast cancer and 40 samples collected from healthy control. RNA has been extracted from the collected samples. The eluted RNA converted to cDNA. Real time PCR has been used to evaluate the gene expression level. Immunoflourecent technique and a fluorescent microscope have been done to detect the presence of ROs. The results showed higher level of Hotair gene expression in the samples of patients than in control. The results showed a positive correlation between Hotair gene expression and the age of the samples.