Molecular identification and evaluation of Streptokinase activity among streptococcus pyogenes in relation to streptokinase genotype isolated from tonsillitis patients
Bademcik hastalarından izole edilen streptokinaz genotipine ilişkin Streptokokkus pyogenleri arasındaki streptokinaz aktivitesinin moleküler tanımı ve değerlendirilmesi
- Tez No: 779580
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR KEMAL YAZGAN, PROF. DR. BAHAA A. L. AL-RUBAII
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bademcik iltihabı olan bir hastadan yaklaşık 100 boğaz sürüntü örneği alındı ve bunlardan 60 tanesi biyokimyasal testlerle elde edildi. Bu 60 kişiden 40'ı hemolitik, altısı da S.piyojenik olarak tanımlandı. Bu altı suşun streptokinaz üretme yeteneği değerlendirildi. Altı suş arasında en değişken üretim derecesine sahip olanı S.pyogens S30 idi. Aktivitesi 0.35 U/mg idi. S.pyogens S30, streptokinaz üretimi için optimal koşulları belirlemek üzere seçildi. Enzimin maksimum miktarı, suşa %0.5 glukoz, %1.5 maya özütü ve 10 4 büyüklüğünde bir inokulum içeren bir baz ortamı verildikten sonra elde edildi. Streptokinaz üretimi için optimal koşullar, çöktürme ile belirlendi. %45 amonyum sülfat doygunluğu. Elde edilen enzim daha sonra iyon değişimi, jel filtrasyonu ve DEAE-Selüloz kombinasyonu kullanılarak saflaştırıldı. Son adımdan sonra enzimin spesifik aktivitesi 54 U/mg'ye yükseltildi. Daha sonra, S.pyogens pyogenes'e özgü primerin varlığını belirlemek için bir PCR yöntemi kullanılarak analiz edildi. Sonuçlar, altı üretim suşunun %100 pozitif bantlar sergilediğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
About 100 throat swab samples were taken from a patient suffering from tonsillitis, and 60 were obtained through biochemical tests. Of these, 40 were identified as hemolytic, and 6 were identified as S. pyogenic. The ability of these six strains to produce streptokinase was evaluated. Among the six strains, the one with the most variable production degrees was S. pyogenes S30. Its activity was 0.35 U/mg. S. pyogenes S30 was selected to determine the optimal conditions for streptokinase production. The maximum amount of the enzyme was obtained after the strain was given a base medium containing glucose of 0.5%, a yeast extract of 1.5%, and an inoculum with a size of 10.4. The optimal conditions for streptokinase production were established by precipitation with a 45% saturation of ammonium sulfate. The resulting enzyme was then purified using a combination of ion exchange, gel filtration, and DEAE-Cellulose. After the last step, the enzyme's specific activity was increased to 54 U/mg. S. pyogenes was then analyzed using a PCR method to determine the presence of the pyogenes specific primer. The results indicated that the six production strains exhibited 100% positive bands.