Çelik çerçeveli havalimanı terminal bağlantı köprülerinde insan faaliyetlerinden kaynaklanan döşeme titreşimlerinin yapısal analizi
Structural analysis of floor vibrations caused by human activities in steel framed airport terminal link bridges
- Tez No: 779681
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM KAMİLE AKTUĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
20. yüzyılın başlarından itibaren havacılık sektörü çok hızlı bir şekilde gelişmiş ve ulaşım eyleminde önemli bir konuma gelmiştir. Havayolu ulaşımı ile birlikte gelen hızlı ve konforlu seyahat imkanı; uçakların inip kalktığı, park ihtiyaçlarının karşılandığı, yolcuların uçaklara ulaşım imkanının sağlandığı, yolcuların her türlü gereksinimlerinin karşılanabildiği ve günün her saati hizmet verebilen yeni bir kamusal alan gereksinimi ortaya çıkarmıştır. Havalimanı olarak tanımladığımız bu kamusal alanlar, yolcu ulaşımı veya yük taşımacılığı için gerekli ticari ve teknik tesisleri içeren kompleks yapılardır. Bu yönüyle diğer mimari yapılardan ayrı bir yerde bulunmaktadır. Dünya genelinde; 2020 yılında 1,8 milyar yolcu, 2021 yılında ise 2,3 milyardan fazla yolcu havalimanlarını kullanarak seyahat etmiştir. Giderek artan kullanıcı sayısına bağlı olarak mevcut terminal binaları kapasitelerinden fazla yolcuya hizmet vermektedir. Bu durum ulaşım hizmetinde zaman ve konfor sorunlarına sebep olabilmektedir. Havalimanı terminal binalarının önemli bir parçasını olan yolcu biniş sistemleri ise terminal binaları ile hava araçlarının birbirine bağlantısını sağlayan kısmı olup farklı işlev seviyeleri olan havalimanı terminal binalarında işlev, zaman ve konfor açısından önemli bir yere sahiptir. Bu amaçla bu tez kapsamında havalimanı tasarım esasları ele alınmış ve yolcu biniş sistemleri ve sistemde oluşan sorunlar detaylı olarak tanımlanmıştır. Ayrıca mevcut havalimanı terminal binalarında olası genişleme ve yenilenme durumları ile yeni yapılması planlanan havalimanlarında kullanılacak olan yolcu biniş sistemlerinin bir parçası olan terminal bağlantı köprülerinden beklenen sistemsel performans ve yapısal verimliliğin artırılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of the 20th century, the aviation sector has developed very rapidly and has become an important position in transportation action. The fast and comfortable travel opportunity that comes with air transportation; It has created the need for a new public space where planes can land and take off, parking needs are met, passengers can access the planes, all kinds of needs of the passengers can be met and they can serve at all hours of the day. These public spaces, which we define as airports, are complex structures that contain commercial and technical facilities required for passenger transportation or freight transportation. In this respect, it is located in a separate place from other architectural structures. Worldwide; In 2020, 1,8 billion passengers, and in 2021, more than 2,3 billion passengers traveled using the airports. Due to the increasing number of users, the existing terminal buildings serve more passengers than their capacity. This situation can cause time and comfort problems in transportation service. Passenger boarding systems, which are an important part of airport terminal buildings, are the part that connects terminal buildings and aircraft, and have an important place in terms of function, time and comfort in airport terminal buildings with different function levels. For this purpose, within the scope of this thesis, airport design principles are discussed and passenger boarding systems and the problems that occur in the system are defined in detail. In addition, it is aimed to increase the systemic performance and structural efficiency expected from the terminal connecting bridges, which are part of the passenger boarding systems to be used in the existing airport terminal buildings, with the possible expansion and renewal situations.