The effect of demographıc factors and perceıved organızatıonal support on whıstleblowıng behavıor: A study on aırport employees
Demografik faktörler ve algılanan örgütsel desteğin bilgi uçurma davranışı üzerine etkisi: Havaalanı çalışanları üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 809326
  2. Yazar: MERVE ÇALIK ETLEÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABİHA ANNAÇ GÖV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Geçmişten bugüne örgütlerde suistimaller ve görevi kötüye kullanma vakaları yaşanmaktadır ve bireyler yetkili kurumlara ya da kişilere ihbar etme eğilimi göstermektelerdir. Bu eylem whistleblowing olarak adlandırılmaktadır. Çalışanların örgüt yararına olmayan yanlış uygulama ve davranışları ihbar etme eğiliminde etkisi olan demografik ve örgütsel faktörler vardır. Bu çalışma algılanan örgütsel destek ve demografik faktörlerin bilgi uçurma davranışına etkisini incelemektedir. Öncelikle kavramsal çerçeve çizilmiş ve anket yöntemiyle İstanbul Havalimanı ve Esenboğa Havalimanı'nda operasyonel süreçlerde çalışan 156 havaacılık sektörü çalışanından veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 25 paket programı ile değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında parametrik test yöntemlerinden bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü ANOVA, pearson korelasyon testi ve basit doğrusal regresyon analizlerinden yararlanılmıştır. Bulgular incelendiğinde, cinsiyet ile bilgi uçurma eğilimi, bilgi uçurma sonuç algısı ve örgütsel destek arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Yaş ile sadece ölçme araçlarından biri olan bilgi uçurma sonucunun algılanması arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmiştir. Medeni durum ile yalnızca bilgi uçurma sonucunun algılanması arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark vardır. Eğitim düzeyi ile araştırmanın tüm ölçme araçları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Mesleki deneyim ile ölçme araçlarından yalnızca bilgi uçurma sonucunun algılanması arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir. Algılanan örgütsel desteğin bilgi uçurmayı istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde yordadığı, bilgi uçurma sonuçlarının anlamlı bir yordayıcısı olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
From the past to the present, there have been cases of abuse and misconduct in organizations, and individuals tend to report it to authorized institutions or individuals. This action is called whistleblowing. There are demographic and organizational factors that have an impact on the tendency of employees to report malpractices and behaviors that are not beneficial to the organization. This study examines the effects of perceived organizational support and demographic factors on whistleblowing behavior. First of all, a conceptual framework was drawn and data were collected from 156 aviation industry employees working in operational processes at Istanbul Airport and Esenboğa Airport by survey method. The data obtained were evaluated with the SPSS 25 package program. Within the scope of the research, independent sample t-test, one-way ANOVA, pearson correlation test and simple linear regression analyzes were used from parametric test methods. When the findings were examined, no significant difference was found between gender and whistleblowing tendency, perception of whistleblowing results and organizational support. A statistically significant difference was found between age and the perception of the result of whistleblowing, which is only one of the measurement tools. There is a statistically significant difference between marital status and perception of only the result of whistleblowing. A statistically significant difference was found between education level and all measurement tools of the research. It has been determined that there is a statistically significant difference between professional experience and the perception of only the result of whistleblowing, which is one of the measurement tools. It was determined that perceived organizational support predicted whistleblowing in a statistically significant and positive way, but it was not a significant predictor of whistleblowing results.