Belgrad Ormanı'nda meşede rüzgar devirmelerinin nedenleri
Reasons for the toppling of oaks in Belgrade Forest by the wind
- Tez No: 77969
- Danışmanlar: PROF. DR. TOLGAY ODABAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Silvikültür Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
V. ÖZET BELGRAD ORMANFNDA MEŞEDE RÜZGAR DEVİRMELERİNİN NEDENLERİ Türkiye, flora zenginliği bakımından dünyanın sayılı ülkelerinden biridir. Bu zengin flora içersinde meşeler özel bir öneme sahiptir. Ülkemiz ormanlarınm alan bakımından % 22.4' ünü meşe türleri oluşturur. Meşenin ekonomik açıdan önemi büyüktür. Sanayi alanında aranılan bir hammaddedir. Bu nedenle meşeler, özellikle yetişme ortamı üişkilerinin olağanüstü değişiklikler gösterdiği Türkiye gibi bir ülkede silvikültür araştırmaları için oldukça önemli bir türdür. Bu önemi nedeniyle Türkiye ormancılığının dikkati herşeyden önce bu ağaç türüne çevrilmektedir. Meşe, Belgrad Ormanı' mn ana türlerindendir. Bu nedenle Belgrad Ormanı' ndan elde edilen bilgi ve sonuçlar, yetişme ortamı itibariyle Belgrad Ormanı' na benzer özellikler gösteren diğer orman mmtıkalan için önemli esaslar verecektir. Çalışmamızın konusunu, Belgrad Ormanı' nda Meşelerde görülen rüzgar devirmeleri oluşturmaktadır. Çalışma alanı olarak Bahçeköy Orman İşletme 27V. ÖZET BELGRAD ORMANFNDA MEŞEDE RÜZGAR DEVİRMELERİNİN NEDENLERİ Türkiye, flora zenginliği bakımından dünyanın sayılı ülkelerinden biridir. Bu zengin flora içersinde meşeler özel bir öneme sahiptir. Ülkemiz ormanlarının alan bakımından % 22.4' ünü meşe türleri oluşturur. Meşenin ekonomik açıdan önemi büyüktür. Sanayi alanında aranılan bir hammaddedir. Bu nedenle meşeler, özellikle yetişme ortamı üişkilerinin olağanüstü değişiklikler gösterdiği Türkiye gibi bir ülkede silvikültür araştırmaları için oldukça önemli bir türdür. Bu önemi nedeniyle Türkiye ormancılığının dikkati herşeyden önce bu ağaç türüne çevrilmektedir. Meşe, Belgrad Ormanı' mn ana türlerindendir. Bu nedenle Belgrad Ormanı' ndan elde edilen bilgi ve sonuçlar, yetişme ortamı itibariyle Belgrad Ormanı' na benzer özellikler gösteren diğer orman mmtıkalan için önemli esaslar verecektir. Çalışmamızın konusunu, Belgrad Ormanı' nda Meşelerde görülen rüzgar devirmeleri oluşturmaktadır. Çalışma alanı olarak Bahçeköy Orman İşletme 27izin verilmeden meşcereden çıkarılması, idare süresinin sonuna gelmiş meşcerelerin gençleştirmeye alınması doğru olacaktır. 29
Özet (Çeviri)
SUMMARY REASONS FOR THE TOPPLING OF OAKS IN BELGRADE FOREST BY THE WIND Possessing an extraordinarily rich and varietal flora Turkey is among the outstanding countries of the world. Within this opulent flora oaks maintain a conspicuous standing. 22.4% of the forests in Turkey consist of oak species. Oak is of great economic value. In the industrial sector it is a precious raw material. Hence, in a country like Turkey where habitat relations show enormous varieties oak is an important species for investigations for silvicultural purposes. Due to this peculiarity Turkish forestry is drawing particular attention to this tree species. Oak is among the main species in the Belgrade Forest. Taking this fact into consideration it can be argued that data and conclusions reached in the Belgrade Forest would provide important basis for investigations in other forest areas which show similarities to Belgrade Forest with respect to their habitats. The subject of this work is the toppling of oaks by the wind in the Belgrade Forest. Bahçeköy Directorate of Forest Management, Kurtkemeri Chief Office of 30Forest Management is chosen as the working field and investigations are made in this area. Investigations verified the following reasons for the toppling of the oaks:. Every passing year the decay in the roots of oaks accelerates.. The soil on the range of oak in the Belgrade Forest is of heavy structure. Its absolute depth is over lm. Yet, its physiologic depth doesn't extend 75-79 cm and due to the loam layers in this deepness the oak cannot materialize the tap root creation.. The toppled oaks are those that are of higher altitude than the stand canopy.. Oaks that cannot materialize tap root creation due to the decay in their roots or due to inadequate soil depth are toppled by the wind where the stand durability is broken.. The toppling of the oaks in Belgrade Forest is not the problem of a certain investigation period. Oaks will be continuing to be toppled in the future like the way they have been toppled in the past. Under these conditions, it would be rational to take the oaks which verge upon the average age of toppling or which are over this age, out of the stand and to take the stands at the end of the management period to regeneration without letting the wood quality be further deteriorated. 31