Sarıyer Maden Mahallesi (İstanbul) altınlı pirit zuhurlarının incelenmesi
Investigation of the gold bearing pyrite occurrences in Maden Mahallesi, Istanbul
  1. Tez No: 77968
  2. Yazar: MEHMET AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ KİPMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maden Yatakları ve Jeokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
IV öz Sarıyer Maden Mahallesi (İstanbul) Altınlı Pirit Zuhurlarının İncelenmesi Sarıyer Maden Mahallesinin en yaşlı birimi Alt Karbonifer yaşlı kumtaşı-şeyl ardışımlı Trakya Formasyonu'dur. Bunun üzerine Üst Kretase yaşlı aglomera, tüf, kireçtaşından oluşan Sarıyer Formasyonu gelir. Dere kenarlarında tutturulmamış çakıl, kum, kilden müteşekkil Kuvaterner yaşlı Alüvyon mevcuttur. Serıyer Formasyonu içinde cevherli zondan alınan örneklerden on adet parlatma yapılmıştır. Bu kesitlerin mikroskobik incelemeleri sonucunda; pirit, sfalerit, galen, kalkopirit, tennantit, tetraedrit, karolit, nabit altın minerallerinin varlığı tespit edilmiştir. Sarıyer Formasyonu içinde tespit edilen cevherli zonlar genellikle tüfler içinde bulunmaktadır. Bu tüfler içinde piritler yaygın olarak izlenir. Daha sonra bu tüflerde oluşan kırık ve çatlaklara kuvars ile birlikte sülfürlü minerallerin kırık ve çatlak dolgusu halinde yerleştiği gözlenmiştir. Cevherleşme hidrotermal evrenin yüksek sıcaklıklarında başlayarak giderek düşen sıcaklıklarda gelişen ürünleridir. Cevher parlatmaların incelenmesi sonucu kuvars damarlarında altının nabit halde bulunduğu görülmüştür. Söz konusu cevherleşme içinde Türk Maadin Şirketi Laboratuarlarında yapılan analize göre 1.75 gr/ton altın saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Investigation of the gold bearing pyrite occurrences in Maden Mahallesi, İstanbul. Trakya Formation of Lower Carboniferous constitutes the basement of area studied. It is mainly made up of shales with sandstone intercalations. To the west, stratigraphically younger unit of Upper Cretaceous - Paleogene aged alternation of agglomerates, tuffs and limestone are exposed. This unit which has been named as Sarıyer Formation, is tectonically overlained by Trakya Formation. Youngest stratigraphical unit of the area is the Alluvium composed by loose pebbles sands and clays seen as the recent valley fills. Ten polished sections have been prepared from the samples collected from the ore zone situated within the Sarıyer Formation. The presence of pyrite sphaelerite, galena, chalkopyrite. Tennantite, tetraedrite carrollite, and native gold minerals have been determined during the microscopical investigations of the samples. The ore mineralizations determined within the Sarıyer Formation are generally situated in the tuffs. The pyrite is very wide - spread within these tuffs. It is also observed that the sulphur minerals and quartz are later emplaced into joints and fracture zones as fillings. The ore genesis is the product of high temparature environment. The analysis indicated that there is 1.75 gr/ton gold within the pyrite ore.