Detection of multiple antibiotic resistant gram negative bacteria causing uti among pregnant women at Thi-Qar province
Thi-Qar vilayetinde gebelerde iye nedeni olan çoklu antibiyotik dirençli gram negatif bakterinin tespiti
  1. Tez No: 779726
  2. Yazar: SAİF YAHYA SHAALAN AL-HUSAYNAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER ŞİMŞEK, DR. MURTADA HAFEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Mevcut çalışmanın amacı, idrar yolu enfeksiyonlarından izole edilen Escherichia coli'de bulunan akış pompasını ve bunun antibiyotik direnciyle ilişkisini belirlemektir. Thi-Qar'daki çeşitli hastanelerden idrar yolu enfeksiyonu (İYE) olan hamile kadınların idrarından toplam 100 klinik örnek alındı. Bakteriyel izolatları tanımlamak için, antibiyotik duyarlılık testi ve 16S rRNA'yı saptamak için PCR ve antibiyotiklere bakteri direnci için gen kodlaması dahil olmak üzere geleneksel yöntemler kullanıldı. Toplam toplanan numune sayısı 100 olup, 22 (%44,9) E. coli, 11(%22,4) Klebseilla pneumonia, 3 (%6,1) Klebsiella oxytoca, 6 (%12,2) Proteus spp., 5 (%10,2) Enterobacter spp. ve 2 (4,1%) Pseudomonas aeruginosa idi. Beta laktam antibiyotik direnci E. coli ve Klebsiella spp. test edildi ve sonuçlar E. coli için 22'den 19 (%86,4) ve Klebsiella spp. için 14'ten 13'ü (%92,8) antibiyotik dirençli idi. Bu sayı, test edilen tüm 36 örneğin 32'sini (%88,8) temsil eder. E. coli'de ve K. pneumonia GSBL üretimi sonuçları, K. pneumonia'de 19 numuneden sadece 4'ünün (%12,5) pozitif olduğunu ve 13 numuneden 5'inin (%15,6) pozitif olduğunu ortaya koydu. 32 izolattan 9'unu (%28,1) temsil etti. ESBL pozitif E. coli ve Klepsilla izolatlarındaki bla TEM ve blaSHV genleri, M genleri test edilen 2 E. coli izolatından 2'si (%50) hem bla TEM hem de bla SHV genleri için pozitif iken, 3'ü (%60) ve 2'si (%40), Klepsilla izolatlarının aynı genler için sırasıyla 5 (%55,6) ve 4 (%44,4)pozitifti olarak kaydedildi. Antibiyotiklere karşı bakteriyal direnç ile ilgili olarak, MDR için E. coli ve amikasin, piperasilin ve seftriakson için test sonucu pozitif bulunurken, sırasıyla gentamisin, seftazidim, nalidisik asit, sefiksim, siprofloksasilin, sefotaksim ve sefipim için yüksekti. Bu çalışma, gebelerde idrar yolu enfeksiyonunu (İYE) değerlendirmek ve gram negatif dirençli bakterilerin saptanması için idrar kültürü ve duyarlılık testi yapılması gerektiğini ortaya koymaktadır. Bu, hastaların güvenli ve etkili tedavi almalarına yardımcı olacaktır. E. coli ve K. pneumonia arasında çoklu ilaca direnç genlerinin yüksek prevalansı ve pratik rutin günlük kullanım vardır
Özet (Çeviri)
The goal of the current study is to identify the efflux pump found in Escherichia coli isolated from urinary tract infections, as well as its association to antibiotic resistance. A total of 100 clinical samples were taken from the urine of pregnant women with urinary tract ınfections (UTIs) from various hospitals in Thi-QAR. Traditional methods were utilized to identify bacterial isolates, including antibiotic sensetivity test their and PCR to detect the 16S rRNA and gene coding for bacerial resistance to antibiotics. Total collected samples number was 100 of which only 49 (100%) were positive for bacterial isolates, including 22 (44.9%) E. coli, 11 (22.4%) Klebsiella pneumonia, 3 (6.1%) Klebsiella oxytoca, 6 (12.2%) Proteus spp., 5 (10.2%) Enterobacter spp., and 2 (4.1%) Pseudomonas aeruginosa. Beta lactam antibiotics resistance E. coli and Klebsiella spp. were tested and outcomes were 19 (86.4%) from 22 for E. coli and 13 (92.8%) from 14 for Klebsiella spp. this number represent 32 (88.8%) of all tested 36 samples. ESBL production in E. coli and K. pneumonia results revealed that only 4 (12.5%) from 19 samples were positive and 5 (15.6%) from 13 were positive in K. pneumonia represented 9 (28.1%) from 32 isolates. Genes of bla TEM and bla SHV genes in ESBL positive E. coli and Klebsiella spp. isolates 2 (50%) of 2 tested E. coli isolates were positive for both bla TEM and bla SHV genes, while 3 (60%) and 2 (40%) of Klebsiella spp. isolates were positive for the same genes, recording 5 (55,6%) and 4 (44.4%) for the two genes respectively. Regarding bacerial resistance to antibiotics isolates tested positive for MDR for E. coli anlow for amikacin, piperacillin and ceftriaxone, while it was high for gentamycin, ceftazidime, nalidixic acid, cefixime, ciprofloxacillin, cefotaxime and cefipime respectively. This study reveales that there is a need to apply urine culture and sensitivity test to assess urinary tract infection (UTI) among pregnant women and detection of gram-negative resistant bacteria, this will help the patients to get safe and effective treatment. There is high prevalence of multi-drug resistance genes and in practical routine daily use among E. coli and K. pneumonia.