Asset recovery in the European Unionand Turkey: Aligning Turkey with the EU acquis
- Tez No: 779738
- Danışmanlar: PROF. DR. ANDRé KLİP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Universiteit Maastricht
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliğine üye olmak için bir adaydır. Bu nedenle AB müktesebatına uyum sağlamakla görevlidir. Malvarlığı geri alımı suçluları araçları ve kazançlarından yoksun bırakmak amacıyla tasarlanmış önlemler bütünüdür. Bu önlemler 1990'lardan beri AB'nin ikincil mevzuatına konu olmuştur ve 2014'te çıkan ve üye ülkeler için asgari kuralları koyan direktiften önce birçok çerçeve kararın ve ortak eylemin alındığı görülmüştür. Direktif, üye devletlerin bu tür önlemleri nasıl yasalaştıracağını göstermiştir. 2018'deyse birliğin tamamını kapsayan, malvarlığı geri alımı kararlarının karşılıklı tanınmasını tamamen uyumlaştıran bir regülasyon ortaya çıkarılmıştır. Bu sırada Türkiye, Avrupa Komisyonu tarafından malvarlığı geri alımı rejiminin AB ile uyumlu olmamasından dolayı eleştirilmiştir. Gerçekten de Türkiye genişletilmiş müsadere rejimine sahip değildir ve hükme dayanmayan müsadere konusunda AB ile kısmen uyumludur. Türkiye AB müktesebatıyla bu konuda uyumlu olmak için bir kanun çıkarıp genişletilmiş müsadereyi hukuk sistemine ekleyebilir. Bu kanun aynı zamanda halihazırda var olan hükme dayanmayan müsadere konusunda düzeltmeler yapmalıdır. Bu kanun bu tezin ekinde bulunabilir.
Özet (Çeviri)
The Republic of Turkey is a nation that is a candidate country for accession into the European Union. It therefore has the task to align itself with the EU acquis. Asset Recovery is the body of measures designed to deprive criminals from their instrumentalities and proceeds. This body of measures has been a subject of EU secondary legislation since 1990s and saw the adoption of numerous Framework Decisions and Joint Actions before a Directive implementing minimum rules for the Member States was enacted in 2014. The Directive instructed Member States on how to legislate such measures. In 2018, a Regulation fully harmonising the mutual recognition mechanisms for asset recovery decisions throughout the Union was enacted. Meanwhile, Turkey has been criticised by the European Commission for not being in-line with the EU on asset recovery regimes. Indeed, Turkey lacks the measure of extended confiscation, and is partially aligned with the EU on non-conviction based confiscation. Turkey can align itself with the EU acquis by enacting a new code with extended confiscation being added to the Turkish legal system. Such code must also amend the non-conviction based confiscation measure, which is already part of the legal system. This code is available in the annex of this thesis.