Temas havalandırmalı sistemlerde Mn (II)'nin oksidasyonu
Oxidation of Mn(II) by contact aeration systems
  1. Tez No: 77978
  2. Yazar: SERDAR AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEMİHA ARAYICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET TEMAS HAVALANDIRMALI SİSTEMLERDE Mn(n)'NIN OKSIDASYONU Son yıllarda su kalitesi üzerine yapılan çalışmalar da, tatlı su kaynaklarının taşıdığı iz miktardaki kirletici parametrelerin, insan sağlığı üzerinde ve sanayi proseslerinde oluşturduğu olumsuz etkileri belirlenmiştir. Yeraltı ve yerüstü su kaynaklarındaki yüksek mangan konsantrasyonları bilinmektedir. Bu nedenle manganın içme ve proses sularından giderilmesi büyük önem taşımaktadır. Hatta manganın içme sularında 0.05 mg/1 ve sanayi proses sularında 0.1 mg/1 veya daha düşük konsantrasyonlarda bulunması belirli otoritelerce belirlenen standartlarda belirtilmektedir. Bu çalışmada, Mangan(II)'nin atmosferik oksijenle oksidasyonu ve oluşan oksidasyon ürünü MnO2'in otokatalitik etkisi belirlenen ortam koşullarında araştırılmış, değişik Mangan(II) konsantrasyonlarında ve pH'larda oksidasyonun hızı belirlenmiştir. 0-700 mg/1 aralığında değişen Mn(IV) konsantrasyonlarının Mn(II) oksidasyonu üzerine etkisi kesikli bir reaktörde tespit edilmiştir. Mn(IV)'ün bir fonksiyonu olan katalitik reaksiyon hız sabiti kcat'ın değişen değerleri belirlenerek, bir polinom ifadesi elde edilmiştir. VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OXIDATION OF Mn(H) BY CONTACT AERATION SYSTEMS It is well known that the amount of manganese concentration is considerably high in some ground and surface waters. Manganese removal has great importance for drinking waters and process waters. Therefore, the above conditions are limiting the existence of manganese content by 0.05 mg/1 in drinking waters, and by 0.1 mg/1 or less in industrial waters. The aim of this study, is the removal of manganese (II) by oxidation with atmospheric oxygen, and to precipitate as Mn02(s) from the waters with high manganese content. The oxidation of manganese (II) is studied in batch reactors in which the concentrations of manganese (IV) was in the range 0-700 mg/1. A quadratic equation has been given to determine the catalytic reaction rate constant as a function of manganese (IV).