Menderes masifi kuzeydoğu çeperinde (Sivaslı-Uşak) makaslama zonlarının analizi
Shear zones located to the north eastern rim of the Menderes massif (Sivaslı-Uşak)
- Tez No: 77979
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENER ÜŞÜMEZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
IV oz MENDERES MASİFİ KUZEYDOĞU ÇEPERİNDE (SİVASLI - UŞAK) MAKASLAMA ZONLARININ ANALİZİ Bu çalışma, Menderes Masifi kuzeydoğu çeperindeki (Sivaslı - Uşak ) makaslama zonlarının analizini hedeflemiştir. İnceleme alanında en yaşlı birim ince taneli, yer yer gözlü ve bantlı gnayslardan oluşan Kayraktepe formasyonudur. Bu birimi uyumlu bir dokanakla kuvarsit, grafit şist, fıllit ve mermer blok ve mercekleri içeren Sivaslı formasyonu izlemektedir Bu formasyon da Boduşdamı formasyonunun mermer ve kalkşistlerince uyumlu olarak örtülmektedir. Bu birimlerin üzerinde bindirmeli bir dokanakla yerleşmiş fakat daha sonra altındaki birimlerle birlikte kıvamlanarak metamorfizma geçirmiş Gökçebel metabazit ve metaultramafıtleri yer almaktadır. Gökçebel metabazit ve metaultramafıtleri ise uyumsuz olarak Liyas yaşlı Burgazdağ formasyonun dolomitik kireçtaşları tarafında örtülmektedir. Pliyosende bölgede gelişen gölsel havzalarda kireçtaşları çökelmiş ve bu birimleri de Kuvaterner yaşlı alüvyon yelpazesi ve örgülü nehir ortamlarında gelişmiş Asartepe formasyonunun çakıltaşları uyumsuz olarak örtmüştür. Alt Miyosen'de bölgede başlayan yükselme hareketleriyle makaslama zonları gelişmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SHEAR ZONES LOCATED TO THE NORTH EASTERN RİM OF THE MENDERES MASSIF (SİVASLI - UŞAK) In this study, shear zones located to the northeastern rim of the Menderes Massif (Sivaslı - Uşak) have been studied. The oldest unit in that area is the Kayraktepe formation which is made up of fine grained augen- and banded gneisses. The Kayraktepe formation is conformably overlain by the Sivaslı formation which consists of bands of garnet-schist, graphite-schist, quartzite, phyllite and marble. The Sivaslı formation is in turn conformably overlain by marble and calcschists of the Boduşdamı formation. Metabasite and meta-ultramafic rock of the Gökçebel formation thrust over all the formations mentioned above. After tectonic emplacement of this unit, the formations under consideration were metamorphosed in Barrowian type Green Schist facies. All these metamorphic units are unconformably overlain by the dolomitic beds of the Burgazdağ formation, presumably Middle Lias in age. A lacustrine environment existed in the region during Pliocene gave rise to the deposition of limestones of the Kozören formation. Coarse detrital beds of the Quaternary Asartepe formation deposited in braided-river and alluvium fan environment unconformably lies over all the formations listed above. Shear zones has been developed as a result of extensional regime initiated in Lower Miocene.