Investigation of the freeze thaw performance of clayey soils reinforced with geotextiles
Geotekstil ile güçlendirilmiş killi zeminlerin donma çözülme performansının incelenmesi
  1. Tez No: 779804
  2. Yazar: FİLİZ KARAİNLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTUĞ SAYGILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Soğuk bölgelerde, donma-çözünme döngüleri mühendislik yapıları ve yollar için önemli sorunlara yol açmaktadır. Donma ve çözünme olayı, donma sıcaklıklarının altında buz ve suyun yer değiştirmesi yoluyla zeminlerin mühendislik özelliklerini etkilemektedir. Daha önceki araştırmalarda, lif ve kimyasal katkı maddelerinin ilavesinin zeminlerdeki donma çözünme döngüsü üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu çalışmada bir, iki ve üç katmanlı geotekstil takviyeli kohezyonlu zemin numuneleri üzerinde donma-çözünme etkisini araştırmak için serbest basınç dayanımı testleri yapılmıştır. Geotekstil katmanlar, sıkıştırılırken test numunelerinde eşit aralıklarla yerleştirilmiş ve bilgisayar kontrollü bir kabinde sıfır, üç, altı ve dokuz donma çözünme döngüsüne tabi tutulmuştur. Laboratuvar çalışması sonucunda, geotekstil donatılı numunelerin donatısız kontrol kaolin numunelerine göre daha yüksek donma-çözülme dayanımına sahip olduğu tespit edilmiştir. Geotekstil ile güçlendirilmiş numunelerde dokuz donma-çözünme döngüsünden sonra, serbest basınç dayanımındaki kayıp kontrol numunelerine kıyasla yüzde 25'ten yüzde 14'e inmiştir.
Özet (Çeviri)
In cold regions, freeze-thaw cycles are an important phenomenon for engineering structures and roads. Freezing and thawing affects the engineering properties of soils by transposition of water and ice below freezing temperatures. In previous studies, fiber addition and other chemical additives are investigated by the researchers. In this study, unconfined compressive strength tests have been conducted to investigate the freeze-thaw effect on the one, two and three layered geotextile reinforced cohesive soil specimens. Geotextile layers are equally spaced in the test specimens while compacting and afterwards subjected to zero, three, six and nine freeze-thaw cycles in a computer-controlled cabin. As a result of the laboratory work, it was found that reinforced samples had higher freeze-thaw durability as compared to unreinforced kaolinite specimens. The strength loss after nine freeze-thaw cycles decreased from 25 to 14 per cent by placing nonwoven geotextile layers in the kaolinite specimens.