Signal detection in OFDM systems for visible light communication based on deep learning
Derin öğrenmeye dayalı görünür ışık iletişimi için OFDM sistemlerinde sinyal algılama
  1. Tez No: 779876
  2. Yazar: YASIR IBADI HAMAD AL-MHALLAWI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TANYER EYYUBOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tezde, ortogonal frekans bölmeli çoğullama sistemlerinde sinyal tespiti için, alıcıdaki sembolleri sınıflandırmak üzere derin öğrenme sinir ağı kullanılmıştır. Uzun kısa süreli bellek tabanlı sinir ağı tek bir alt taşıyıcı için eğitildikten sonra sembol hata oranı ile en küçük kareler ve minimum ortalama kareler hata tahminleri karşılaştırılmıştır. Bu ilk denemenin çevrimdışı eğitim ve çevrimiçi dağıtım aşamalarının sabit bir kablosuz kanal kullanması bekleniyor. İletilen her ortogonal frekans bölmeli çoğullama paketi, sinir ağının kararlılığını değerlendirmek için gerçekleştirilen rastgele bir faz kaymasına sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, for signal detection in orthogonal frequency division multiplexing systems, the deep learning neural network is utilize to classify symbols at the receiver. The symbol error rate and least square and minimum mean square error estimations are compare after the long short-term memory based neural network has been train for a single subcarrier. This initial trial's offline training and online deployment stages are anticipate using a fixed wireless channel. Each transmitted orthogonal frequency division multiplexing packet has a random phase shift performed to assess the neural network's stability