Stress assessment using fuzzy logic technique
Bulanık mantık tekniği kullanılarak stres değerlendirme
  1. Tez No: 779877
  2. Yazar: BÜŞRA YAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL KURUOĞLU KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bireyler hayatları boyunca pek çok olayla karşı karşıya kalırlar. İnsan vücudu bireyin karşılaştığı her türlü olay karşısında tepki verir. Vücudun beklemediği koşullar ve herhangi bir değişim karşısında vermiş olduğu belirli olmayan bu tepkiye stres denir. Bireylerin olaylara bakış açıları aynı olmadığından tepkileri de aynı olmayabilir. Bu yüzden bireylerin stres düzeyleri farklı olabilir. Hayatın ayrılmaz bir parçası olan stresin verdiği zararları en aza indirebilmek için yapılması gereken ilk adım kişinin stres düzeyini belirleyebilmektir. Stres düzeyini belirlemek amacıyla biyomedikal yöntemler ve ölçekler sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak gelişen teknolojiyle birlikte stres düzeyini belirleme yöntemleri yapay zekâ, makine öğrenimi, görüntü işleme gibi alanlara yayılmıştır. Bu tezde bireylerin stres düzeylerini değerlendirmek amacıyla yüz ifadelerini içeren fotoğraflarını kullanan ve bulanık mantık tekniklerine dayanan bir model geliştirilmiştir. Temel olarak modelde bireyin iki fotoğrafı arasındaki fark kullanılmıştır. Bu fark stresin insan yüzündeki önemli belirtilerini içeren ve görüntü işleme kullanılarak belirlenmiş göz çifti, ağız, alın ve kaş bölgelerinden elde edilmiştir. Uygulamada kullanılan bulanık mantık teknikleri ise sırasıyla Bulanık C-Ortalamalar (FCM) kümeleme, Uyarlamalı Ağ Tabanlı Bulanık Çıkarım Sistemi (ANFIS) ve Bulanık Çıkarım Sistemi (FIS) dir. Modelden elde edilen nihai sonuçta bireylerin stres seviyesi“Hiç”,“Düşük”,“Orta”ve“Yüksek”seviyelerinden birine dahil olacak şekilde belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Individuals face many events during their lives. The human body reacts to all kinds of events that the individual encounters. This nonspecific response of the body to unexpected conditions and any change is called stress. Since human's perspectives on events are not the same, their reactions may not be the same. Therefore, the stress levels of individuals can be different. In order to minimize the damage caused by stress, which is an inseparable part of life, the first step is to determine the stress level of the person. Biomedical methods and scales are frequently used to determine the stress level. However, thanks to the development of technology, methods of determining the stress level have spread to fields such as artificial intelligence, machine learning, image processing, and neural network. In this thesis, a model based on fuzzy logic techniques has been developed using photographs containing facial expressions in order to assess the stress levels of individuals. Basically, the difference between two photographs of the individual was used in the model. This difference was obtained from eye pair, mouth, forehead and eyebrow regions, which contain the important symptoms of stress on the human face and were detected using image processing. Fuzzy logic techniques used in the application are Fuzzy C-Means (FCM) clustering, Adaptive Neuro-Fuzzy Inference System (ANFIS) and Fuzzy Inference System (FIS). In the final result obtained from the model was determined so that the stress level of the individuals was included in one of the“None”,“Low”,“Moderate”and“High”levels.