Performance, economic, and environmental analyses of integrated biomass gasification and solid oxide fuel cell system
Bütünleşik biyokütle gazlaştırma ve katı oksit yakıt pili sistemlerinin performans, ekonomik ve çevresel analizleri
  1. Tez No: 779882
  2. Yazar: BEYZA DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN ÖZGÜR ÇOLPAN, PROF. DR. AZİZE AYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada katı oksit yakıt pili (KOYP) ve gazlaştırıcı içeren entegre bir sistem, sistem seviyesinde incelenmiştir. Başlangıçta, sıfır boyutlu aşağı akışlı gazlaştırıcı ASPEN Plus programı aracılığıyla inşa edildi. Bu model, gazlaştırma işlemi sonucunda üretilen sentez gazının molar gaz bileşimini ve akış hızını verir. Bu program çıktılarına bağlı olarak, gazlaştırıcı sıcaklığındaki değişimin sentez gazı içeriği üzerine olan değişimi parametrik olarak incelenmiştir. İkinci olarak, KOYP ve diğer bileşenler için modeller MATLAB ortamında sıfır boyutlu olarak geliştirilmiştir. ASPEN Plus'ta elde edilen sentez gazı sonuçları, sistemin performansını simüle etmek için MATLAB'da oluşturulan sistem düzeyindeki koda aktarılmıştır. Ardından, gazlaştırıcı sıcaklığının entegre sistemin performansı üzerindeki etkisini incelemek için bir parametrik analiz gerçekleştirilmiştir. Performans parametresi ekserji verimi olarak belirlenmiştir. Sistem bileşenlerinin ekserji yıkımları da temel koşullar içinde değerlendirilmiştir. Üçüncü olarak aşağı akışlı gazlaştırıcı ve KOYP içeren entegre sistemin eksergo-ekonomik analizi geliştirilmiştir. Gazlaştırıcı sıcaklığı, KOYP yığın sayısı gibi parametrelerin maliyet üzerine etkisi incelenmiştir. Son olarak entegre sistemin çevresel bakış açısı olarak sera gazı emisyonları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, an integrated system with a SOFC and a gasifier is investigated at the system level. Initially, a zero-dimensional downdraft gasifier model was built through the ASPEN Plus program. This model calculates the molar gas composition and flow rate of syngas generated during the gasification process. Depending on the outputs of this model, the effect of the gasifier temperature on the syngas content was parametrically investigated. Secondly, zero-dimensional models for SOFC and other components are developed in the MATLAB environment. The syngas results obtained in ASPEN Plus were transferred to the system-level code created in MATLAB to simulate the performance of the system. Then, a parametric analysis was performed to examine the effect of gasifier temperature on the performance of the integrated system. Exergy efficiency was used as the performance parameter. For the baseline circumstances, exergy destruction of the system components was also examined. Thirdly, exergo-economic analysis of the integrated system with downdraft gasifier and SOFC was carried out. The effects of parameters such as gasifier temperature, SOFC stack number on cost were investigated. Finally, greenhouse gas emissions were evaluated as an environmental perspective of the integrated system.