Siyasal marka iletişiminde lider söylemlerinin retorik analizi: Meral Akşener ve Recep Tayyip Erdoğan karşılaştırması
Rhetorical analysis of leader's discourses in political brand communication: Comparison of Meral Akşener and Recep Tayyip Erdoğan
- Tez No: 780029
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM TATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Siyasal Bilimler, Advertising, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklam ve Stratejik Marka İletişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Siyasal iletişim kavramı, insanların bir arada yaşamaya başladığı dönemlerden günümüze kadar önemini arttırarak canlı bir şekilde gelmiştir. Siyasal iletişim, siyaset ile iletişimi bünyesinde barındıran, bir bütün olarak inceleyen bir disiplindir. Bundan dolayı ele alarak incelemekte olduğu konular çok yoğundur. Ele alarak yoğun bir şekilde incelemekte olduğu bir diğer konu ise retoriktir. Tez çalışması kapsamında ele almış olduğumuz konu“SİYASAL MARKA İLETİŞİMİNDE LİDER SÖYLEMLERİNİN RETORİK ANALİZİ: MERAL AKŞENER VE RECEP TAYYİP ERDOĞAN KARŞILAŞTIRMASI”. İYİ Parti 2017 yılında kurulmuş olan yeni bir parti olmasına rağmen hem siyasi lideri açısından hem de partinin başarısı ile ilk üç parti arasında sıralanmasından dolayı seçilmiştir. AK Parti ise 2001 yılında kurulmuş ve 20 yıldır iktidar partisidir. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in siyasi geçmişi incelendiğinde, Türk siyasi tarihi için oldukça önemli bir rolü bulunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ise 20 yıldır hâkim partiye liderlik etmektedir. Çalışma kapsamında AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın TBMM Grup Toplantılarında 2022 yılına ait internette bulunan ilk üç konuşması incelenmiştir. Buna ilave olarak İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in ise bu tarihlere yakın konuşmaları seçilmiştir. Bu doğrultuda çalışmanın analiz kısmında 5 Ocak 2022, 2 Mart 2022 ve 18 Mayıs 2022 tarihli İYİ Parti TBMM grup toplantılarındaki konuşmaları ile 12 Ocak 2022, 9 Mart 2022 ve 18 Mayıs 2022 tarihli AK Parti TBMM grup toplantılarındaki konuşmaları seçilmiştir. Çalışmanın Türk siyasetinde kullanılan retorik analizlerine ve akademik zenginliğine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of political communication has come alive by increasing its importance from the times when people started to live together. Political communication is a discipline that includes politics and communication and examines it as a whole. For this reason, the topics that he deals with and examine are very intense. Another subject that he has studied extensively is rhetoric. The subject we have discussed within the scope of the thesis study is“RHETORICAL ANALYSIS OF LEADER'S DISCOURSES IN POLITICAL BRAND COMMUNICATION: COMPARISON OF MERAL AKSENER AND RECEP TAYYIP ERDOGAN”. The AK Party was founded in 2001 and has been the ruling party for 20 years. When IYI Party Chairman Meral Aksener's political past is examined, she has a very important role for Turkish political history. The President of the Republic of Turkey and the Chairman of the AK Party, Recep Tayyip Erdogan, has been leading the dominant party for 20 years. Within the scope of the study, the first three speeches of AK Party Chairman Recep Tayyip Erdogan at the Parliamentary Group Meetings, available on the Internet for the year 2022, were examined. In addition, IYI Party Chairman Meral AkSener's speeches near these dates were selected. In this direction, in the analysis part of the study, them speeches at the GNAT group meetings on both 5 January 2022, 2 March 2022, and 18 May 2022 and both 12 January 2022, 9 March 2022, and 18 May 2022 were selected. It is thought that the study will contribute to the rhetorical analysis and academic richness used in Turkish politics.