İdrar yolları enfeksiyonu hastalarından geniş spektrum beta laktamaz üreten Klebsiella pneumoniae'nin MrkD geninin moleküler tespiti
Molecular detection of MrkD gene in extended spectrum beta lactamase producing Klebsiella pneumoniae from uti patients
- Tez No: 780030
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN ÜRKER, DR. ÖĞR. ÜYESİ MARWA HAMEED ALKHAFAJI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırma, Nisan 2022 ile Eylül 2022 arasındaki dönemde Irak'ın Bağdat Vilayetinde yapılmış olup, Bağdat'taki El-Kadhimiya Hastanesi'ne başvuran hastalardan 9-11 yaş arası 100 erkek çocuktan alınan idrar örneğinden gerçekleştirilmiştir. İzolatlar tanısı konvansiyonel biyokimyasal testlerin yanı sıra MacConkey agar, nutrient agar, morfolojik ve kültürel özelliklerine göre konulmuş ve bu kriterlere bağlı olarak Klebsiella spp. ürolojik hastalarda idrar yolları enfeksiyonunda (İYE) göre daha yaygın olarak tespit edilmiştir. Klebsiella pneumoniae'den sadece 50 (%50) izolat elde edilmiştir. Sonuçlar, tüm izolatların (%100) mrkD genine sahip olduğunu göstermiştir. K. pneumoniae izolatları için PCR sonuçları, mrkD geninin mevcut olduğunu ortaya koymuştur. Bu çalışmada test edilen 50 K. pneumoniae izolatının tamamı biyofilm üretmiştir. Biyofilm üreticileri arasında 30 (%60) izolat güçlü, 20 (%40) izolat orta düzeydedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in Baghdad City Governorate, Iraq, in the period between April 2022 and September 2022, and urine samples were obtained from 100 males aged between 9-11 years patients admitted to Al-Kadhimiya Hospital in Baghdad . Isolates diagnosis was made based on morphological and cultural characteristics of MacConkey agar, nutrient agar as well as conventional biochemical tests. Depending on these criteria, Klebsiella spp. was more common in urological patients than in UTI only 50 (50%) isolates were obtained from K. pneumoniae. The results showed that all isolates (100%) possessed mrkD gene. The PCR results for the Klebsiella pneumoniae isolates revealed that the mrkD gene was present in too. Among 50 K. pneumoniae isolates were 50 (100%) isolates as biofilm producers. Among biofilm producers, 30 (60%) isolates were strong and 20 (40%) moderate.