Samsun'da eğitim aile sağlığı merkezlerine başvuran erişkinlerin epilepsi hakkındaki bilgi düzeyleri ve tutumları: Kesitsel bir çalışma
The level of knowledge and attitudes regarding epilepsy among adults admitted to education family health centers in samsun: A cross-sectional study
  1. Tez No: 780069
  2. Yazar: VEDAT KAYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KÜRŞAT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada, erişkinlerin epilepsi hakkındaki bilgi düzeyleri ve tutumlarının değerlendirilmesi amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu kesitsel bir çalışmadır. Ağustos-Eylül 2022 tarihleri arasında bir anket ile yapıldı. Ankette kişisel bilgi formu, Epilepsi Bilgi Ölçeği (EBÖ) ve Epilepsi Tutum Ölçeği (ETÖ) kullanıldı. BULGULAR: Çalışmaya toplam 406 kişi katıldı. Yaş ortalaması 39,4±13,6 yıl ve %54,2'si kadındı. Katılımcıların EBÖ ortalama puanı 9,9±3,1, ETÖ ortalama puanı 56,8±8,9'du.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the levels of knowledge and attitudes of adults toward epilepsy. Methods: This cross-sectional study was conducted between August and September 2022. A personal information form, the Epilepsy Knowledge Scale (EKS) and the Epilepsy Attitude Scale (EAS) were used in the questionnaire. Results: Four hundred and six individuals participated in this study. The mean age of the participants was 39.4±13.6 years, and 54.2% were women. The mean EKS score was 9.9±3.1, and the mean EAS score was 56.8±8.9.