Mardin'de farklı etnik gruplarda yabani gıda bitkilerinin gastronomik açıdan araştırılması
Gastronomic research of wild food plants in different ethnic groups in Mardin
- Tez No: 780132
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma 2021 ve 2022 yıllarında Mardin'in Midyat, Nusaybin, Ömerli ve Yeşilli ilçelerine bağlı 11 mahalle/köyde farklı etnik gruplar üzerinde yapılmıştır. Çalışmanın amacı yörede değişen yabani gıda bitkilerinin halk arasındaki gastronomik kullanım biçimlerini araştırmaktır. Bu kapsam Süryani, Kürt ve Arap köylerinden bazıları pilot çalışma alanı olarak seçilmiş ve farklı yaş ve farklı eğitim düzeyine sahip 66 kaynak kişi ile görüşmeler yapılmıştır. 50 farklı bitkinin halk geleneğindeki gıda bitkisi olarak kullanım şekilleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on different ethnic groups in the rural areas of Mardin in 2021. The aim of the study is to investigate the folkloric and traditional uses of wild food plants in the region. Within this scope, some Syriac, Kurdish and Arab villages were selected as pilot study areas and interviews were conducted with people of different ages. The usage patterns of about 35 different plants in folk tradition were determined.