COVİD-19 hastalarının fizyopatolojisinde visinin-like protein-1 ve prestin moleküllerinin araştırılması
Investigation of the role of visinin-like protein-1 and prestin biomarkers in the physiopathology of COVID-19 patients
  1. Tez No: 780206
  2. Yazar: SİBEL FARHAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Korona virüs hastalığı-19 (Covid-19) viral bir enfeksiyon hastalığıdır. Covid-19 birçok semptoma neden olmaktadır. Covid-19'dan kaynaklı olan geçici işitme kaybı, baş dönmesi, bilinç bulanıklığı, tat ve koku kaybı gibi nörolojik semptomlardan kaynaklanan geçici veya kalıcı rahatsızlıkların mekanizması tam olarak bilinmemektedir. Bu nedenle bu çalışmadaki amacımız covid-19 fizyopatolojisinde nöronal hasar belirteci olan visinin-like protein-1 (vilip-1) ve prestin moleküllerinin rolünü araştırmaktır. Çalışma Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 01.01.2022-31.03.2022 tarihleri arasında gelen hastalarda reverse transkriptaz polimeraz zincir reaksiyonu (RT-PCR) pozitif çıkan ve hastaneye yatırılan covid-19 hastalarından 60 hasta çalışmaya dahil edildi. Grup II: RT-PCR sonucu negatif olan kişiler kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi (n=60). Vilip-1 ve prestin düzeyleri Eliza yöntemiyle tayin edildi. Serum AST, ALT, LDH, ve CRP düzeyleri kolorimetrik yöntem ile çalışıldı. Cinsiyetler arasında istatistiksel olarak farklılık bulunmadı. Covid-19 hastalarında serum vilip-1 düzeylerinin kontrol grubuna göre yükseldiği ve istatistiksel olarak anlamlı olduğu bulundu (p=0.001). Covid-19 hastalarında serum prestin düzeylerinin kontrol grubuna göre yükseldiği ancak istatistiksel olarak anlamlı olmadığı gözlendi (p=0.470). Covid-19 hasta grubunda serum AST, ALT, LDH ve CRP düzeylerinin kontrol grubu ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı olduğu tespit edildi (p=0.001). Yapılan korelasyon analizlerinde covid-19 hastalarında vilip-1, prestin, CRP ve LDH düzeyleri arasında pozitif korelasyon olduğu göstermiştir. Sonuç olarak çalışmamızda covid-19 hastalarında serum vilip-1, CRP, AST, ALT, LDH düzeylerinin kontrol grubuna göre yükseldiği gösterilmiştir. Koklear hasar belirteci olan prestin düzeylerinde yükselme olduğu ancak istatistiksel olarak anlamlı olmadığı bulunmuştur. Çalışmamızda dikkatleri çeken bir diğer sonuç ise nöronal hasar biyobelirteç olan vilip-1 biyomolekülü ve CRP düzeyleri arasında pozitif korelasyon göstermesi ve literatürde böyle bir bulgunun olmayışı açısından çalışmamızı değerli kılmıştır. Bu bilgiler ışığında nörolojik belirtiler olmaksızın bile akut dönemdeki covid-19 hastalarında nöronal hasarın olabileceğini göstermiştir. Ancak yine de vilip-1 ve prestin moleküllerinin covid-19 hastalığındaki patofizyolojik rolünü açıklayacak geniş çaplı çalışmaların yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Corona virus disease 19 (Covid-19) is a viral infectious disease.Covid-19 causes many symptoms.The mechanism of temporary or permanent disturbances resulting from neurological symptoms such as transient hearing loss, dizziness, confusion, loss of taste and smell caused by Covid-19 is not fully understood.Therefore, our aim in this study was to investigate the role of visinin-like protein-1 (vilip-1) and prestin molecules in the physiopathology of covid-19. The study included 60 patients with covid-19 who were hospitalised in Mardin Training and Research Hospital with positive reverse transcriptase polymerase chain reaction (RT-PCR) in patients admitted between 01.01.2022-31.03.2022. Group II: People with negative RT-PCR results were included in the study as the control group (n=60). Vilip-1 and prestin levels were determined by Eliza method. Serum AST, ALT, LDH, and CRP levels were determined by colourimetric method. No statistical difference was found between genders. It was found that serum vilip-1 levels in patients diagnosed with Covid-19 increased in the control group and were statistically significant (p=0.001). It was observed that serum prestin levels in patients diagnosed with Covid-19 increased in the control group, but not statistically significant (p=0.470). Covid-19 serum AST, ALT, LDH and CRP levels were found to be statistically significant when compared with the control group (p=0.001).Correlation analyses showed a positive correlation between vilip-1, prestin, CRP and LDH levels in covid-19 patients. As a result, our study showed that serum vilip-1, CRP, AST, ALT, LDH levels were increased in Covid-19 patients compared to the control group. It was found that there was an increase in prestin levels, which is a marker of cochlear damage, but it was not statistically significant. Another striking result of our study is the positive correlation between vilip-1 biomolecule, which is a biomarker of neuronal damage, and CRP levels, which makes our study valuable since there is no such finding in the literature. In light of this information, it has been shown that neuronal damage may occur in acute-stage covid-19 patients even without neurological symptoms. However, there is still a need for large-scale studies to explain the pathophysiological role of vilip-1 and prestin molecules in Covid-19 disease.