Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalında 2016-2021 yılları arasında yapılmış böbrek biyopsilerindeki primer glomerülopatilerin retrospektif incelenmesi
Retrospective investigation of primary glomerulopathy in renal biopies done between 2016-2021 in Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine Department of Nephrology
  1. Tez No: 780261
  2. Yazar: MEHMET ALİ BİLGİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE SAYARLIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş ve Amaç: Primer glomerülonefritler, diyaliz ve transplantasyon gibi renal replasman tedavisi (RRT) gerektiren son dönem böbrek yetmezliğinin (SDBH) önemli bir nedenidir. Tanısında böbrek biyopsisi altın standart yöntemdir. Bu çalışmada amacımız bölgemizde tanı almış primer glomerüler hastalıkların histopatolojik dağılımı ve başvuru klinik özelliklerini incelemektir. Materyal ve Metod: Bu çalışmaya Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalında 2016-2021 yılları arasında biyopsi ile primer glomerüler hastalık tanısı almış 358 hasta retrospektif olarak incelenmiştir. Transplant böbrek biyopsileri çalışma dışında bırakılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda 358 hastanın 222 (%62)'si erkek 136 (%38)'sı kadındı. Yaş ortalaması 47,77±15,36, en sık başvuru nedeni olarak nefrotik sendrom (%43.3) görülmüştür. Nefrotik sendromla başvuranlarda en sık histopatolojik tanı MGN (%52.3) olarak saptanmıştır. En sık görülen histopatolojik tanı olarak MGN (%29.3) saptanmıştır. Yaş dağılımına bakıldığında 18-40 yaş arasında en sık neden IgAN (%35.7),>65 yaş olanlarda en sık neden MGN (%50.9) olarak saptanmıştır. İleri yaş da kresentrik glomerülonefrit oranında ciddi artış görülmüştür. Tartışma ve Sonuç: Çalışmamız bölgemiz verilerini yansıtan sayı olarak en kapsamlı çalışmalar arasındadır. Elde ettiğimiz sonuçlar genel olarak ülkemiz ve dünya literatürüyle uyumludur ancak bölgesel ve ülkesel bazı farklılıklar içermektedir. Çalışmamızın sonucunda böbrek biyopsilerinin genelde semptomatik ve kreatinin seviyesi yüksek hasta grubuna yapıldığını göstermiştir. Bu nedenle böbrek biyopsi endikasyonlarının sadece nefroloji uzmanı olarak değil genel dahiliye ve aile hekimi uzmanı olarak da iyi bilinmesi ve hastaların semptomatik olmadan nefroloji kliniklerine gönderilmesi gerektiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Primary glomerulonephritis is an important cause of end-stage renal disease (ESRD) requiring renal replacement therapy (RRT) such as dialysis and transplantation. Kidney biopsy is the gold standard method for diagnosis. In this study, our aim is to examine the histopathological distribution and clinical features of primary glomerular diseases diagnosed in our region. Materials and Methods: In this study, 358 patients diagnosed with primary glomerular disease by biopsy between 2016-2021 in Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine, Department of Nephrology were retrospectively analyzed. Transplant kidney biopsies were excluded from the study. Results: In our study, 222 (62%) of 358 patients were male and 136 (38%) were female. The mean age was 47.77±15.36 years, and the most common reason for admission was nephrotic syndrome (43.3%). The most common histopathological diagnosis was MGN (52.3%) in patients presenting with nephrotic syndrome. The most common histopathological diagnosis was MGN (29.3%). Considering the age distribution, the most common cause was IgAN (35.7%) between the ages of 18-40, and the most common cause was MGN (50.9%) in those aged >65 years. There is a significant increase in the rate of crescentic glomerulonephritis in advanced age. Discussion and Conclusion: Our study is among the most comprehensive studies reflecting the data of our region. The results we obtained are generally compatible with the literature of our country and the world, but there are some regional and national differences. As a result of our study, it has been shown that kidney biopsies are generally performed on symptomatic patients with high creatinine levels. For this reason, it has been shown that the indications for kidney biopsy should be well known not only as a nephrologist but also as a general internal medicine and family medicine specialist, and patients should be sent to nephrology clinics without being symptomatic.