Yönelinen müzik jenresi ve öfke tarzı / saldırganlık düzeyleri arasındaki ilişkinin çevrimiçi araçlardan elde edilen veriye göre incelenmesi
Investigation of the relationship between originated music genre and anger styles / aggression levels according to data obtained from online tools
  1. Tez No: 780275
  2. Yazar: HAZAL KALİNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL GÖĞCEGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Nöroloji, Psikoloji, Music, Neurology, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada, yönelinen müzik jenreleri ile saldırganlık düzeyleri ve öfke ifade stilleri arasındaki ilişkiyi ölçmekle birlikte, müziğin nörobilimi hakkında geniş bir bilgi kaynağı sunmak amaçlanmıştır. 359 katılımcıya sosyo-demografik bilgileri, müzik dinleme alışkanlıkları ve yöneldikleri müzik jenreleri hakkında çevrimiçi ortamda sorular sorulmuş, Buss-Perry Agresyon Ölçeği ve Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçekleri uygulanmıştır. Bulgular yönelinen müzik jenreleri ile saldırganlık ve öfke ifade tarzları içinden sadece fiziksel saldırganlık boyutunda anlamlı fark olduğunu göstermiştir. Fiziksel saldırganlık davranışının arabesk, özgün müzik, hip-hop ve rap dinleyenlerde, klasik müzik ve jazz/blues/r&b jenre grubunu dinleyenlerden daha fazla görüldüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to provide a wide source of information about the neuroscience of music, not only to measure the relationship between the music genres and aggression levels with anger expression styles. The Buss-Perry Aggression Questionnaire and the Trait Anger and Anger Expression Styles Scales were applied to 359 participants as an online survey also with the questions about their socio-demographic information, music listening habits and preferred music genres. The findings showed that there was a significant difference only in the physical aggression dimension among the aggression and anger expression styles and preferred music genres. It has been determined that physical aggression behavior is seen more in those who listen to arabesque and Turkish protest music than those who listen to classical music genre and jazz/blues/r&b genre group.