COVİD-19 geçirmiş profesyonel futbolcuların hemogram, biyokimya parametreleri ve solunum fonksiyon testi değerlerinin incelenmesi
Investigation of the hemogram, biochemistry parameters and respiratory function test values of professional football players with a past of COVID-19
- Tez No: 780372
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ORHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma Covid-19 geçirmiş profesyonel futbolcularda Covid-19 enfeksiyonunun ve antrenmanın hemogram, biyokimya ve solunum fonksiyon testi parametrelerine etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini yaşları 18-37 arasında değişen benzer beslenme alışkanlığına sahip her müsabakadan 2 gün önce (MG-2) Sağlık Bakanlığı'na bağlı kuruluşlar ile Sağlık Bakanlığı tarafından akredite olan laboratuvarlarda yaptırılan Covid-19 PCR testi pozitif çıkan, bu süreçte herhangi bir medikal tedavi almayan ve karantina sonrası PCR testi negatife dönen 30 gönüllü erkek futbolcu oluşturmaktadır. Çalışmada yer alan bütün futbolculara, toplamda 6 hafta süresince haftada 4 gün, önceden belirlenmiş standart futbol teknik ve taktiklerini içeren antrenman programı uygulandı. Araştırmada futbolcuların sezon öncesi genel sağlık tarama testlerinde bakılan hemogram, biyokimya ve solunum fonksiyon testi parametreleri ile aynı parametrelerin Covid-19 geçirdikten ve 6 haftalık antrenman programı uygulandıktan sonra ölçüldü. Araştırmada elde edilen bulgulara göre futbolcuların hemogram parametrelerinden EOZ, HCT, HGB, PCT, RBC ve WBC değerlerinin yükseldiği, MONO değerinin ise düştüğü tespit edilmiştir. Biyokimya parametrelerinden Glukoz, Albumin, NA, Trigliserid değerlerinde düşüş olduğu, AST, Ferritin, LDL, K değerlerinde ise yükseliş olduğu tespit edilmiştir. Solunum fonksiyon testi parametrelerinde ise FVC, FEV1, FEV1/FVC ve PEF değerlerinde düşüş olduğu tespit edildi. Sonuç olarak Covid-19 enfeksiyonunun özellikle solunum yollarını tutan bir enfeksiyon olduğu için akciğer kompanzasyonunun azalmasına bağlı sporcuların genel olarak akciğer kapasitelerinde bir düşüşe yol açtığı, viral enfeksiyonlara benzer olarak hemogram tetkikinin enfektif parametrelerinde yükseliş olduğu, biyokimya parametrelerinde ise akut faz reaktanlarında enfeksiyon haline bağlı artış, esas olarak doku beslenmesinde görevli parametrelerde ise tüketime bağlı bir azalma olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of Covid-19 infection and training on hemogram, biochemistry and pulmonary function test parameters in professional football players who had Covid-19. The population of the research consists of the people aged between 18-37 with similar nutritional habits, 2 days before each competition (MG-2), the Covid-19 PCR test carried out in organizations affiliated to the Ministry of Health and laboratories accredited by the Ministry of Health, and any medical treatment in this process. The study consists of 30 volunteer male football players who did not take the test and whose PCR test turned negative after quarantine. A training program including predetermined standard football techniques and tactics was applied to all football players in the study, 4 days a week for a total of 6 weeks. In the study, the hemogram, biochemistry and respiratory function test parameters of the football players were measured after they had Covid-19 and a 6-week training program was applied. According to the findings obtained in the study, it was determined that the hemogram parameters of the football players such as EOZ, HCT, HGB, PCT, RBC and WBC values increased, while the MONO value decreased. It was determined that there was a decrease in Glucose, Albumin, NA, Triglyceride values from biochemistry parameters, and an increase in AST, Ferritin, LDL, K values. In respiratory function test parameters, it was determined that there was a decrease in FVC, FEV1, FEV1/FVC and PEF values. As a result, since Covid-19 infection is an infection that especially affects the respiratory tract, it causes a decrease in the lung capacity of the athletes due to the decrease in lung compensation, there is an increase in the infective parameters of the hemogram examination similar to viral infections, and the increase in the biochemistry parameters due to the infection state, it can be said that there is a decrease in the parameters that are mainly involved in tissue nutrition, depending on consumption.