Organizational form and agency problems
Örgütsel biçim ve temsil maliyetine bağlı problemler
  1. Tez No: 780436
  2. Yazar: EZGİ ALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE BAŞAK TANYERİ GÜNSÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu tez, aile şirketlerindeki temsil sorunlarını irdeleyen üç makaleden oluşmaktadır. İkinci bölüm, 24 ülkede faaliyet gösteren halka açık 109 aile şirketindeki 132 ölüme yatırımcı tepkisini ölçerek hissedar haklarının korunmasının aile şirketlerinin değerini nasıl etkilediğini incelemektedir. Yönetici pozisyonuna sahip bir aile üyesinin ölümüne yatırımcı tepkisi, anormal hisse senedi getirileri kullanılarak ölçüldüğünde ortalama yüzde 0,58 ve istatistiksel olarak anlamlıdır. Yatırımcılar, ölümü, ailenin şirket üzerindeki kontrolünü azaltma potansiyeline sahip değer artırıcı bir olay olarak algımaktadırlar. Olumlu yatırımcı tepkisi, hissedar haklarının daha az korunduğu ülkelerde ve dönemlerde artmaktadır. Üçüncü bölümde, yatırımcıların toplumsal cinsiyet algılarının aile şirketlerine ilişkin değerlemelerini nasıl şekillendirebileceği araştırılmaktadır. Aile karmaşıklığı olası çatışmaları artırabilmektedir. Ölen kişinin çocuk sayısı ve evlilik sayısının etkileşimi ile yatırımcı tepkisinin azaldı görülmektedir. Ayrıca yatırımcılar, erkek varisleri huzursuzluk yaratmasını olası görürken kadın varisler ile ilgili negatif tepki vermemektedirler. Dördüncü bölüm, örgütsel formun, firmaların hissedar aktivizmi tarafından hedef alınma olasılığına olan etkisini araştırmaktadır. Hissedar aktivizmi, içeridekiler ve dışarıdan ortaklar arasındaki temsil çatışmalarını sınırlamayı amaçlar. Bu bölüm, Amerika Birleşik Devletleri'nde işlem gören en büyük 2.000 firmayı hedefleyen hissedar aktivizmini incelemektedir. Hissedar aktivizmini firmada alınan kararları etkilemek amacıyla kullanılan Schedule 13D formlarıyla ölçmektedir. Sonuçlar, aile şirketlerinin hissedar aktivizminin hedefi olma ihtimalinin aile şirketi olmayanlara göre daha yüksek olduğunu göstermektedir. Aktivist hissedarlar, aile şirketlerinde ana hissedarlar ve azınlık hissedarlar arasında ortaya çıkan temsil sorunlarına ve aile şirketi olmayanlarda hissedarlar ve yöneticiler arasındaki çıkar çatışmasından kaynaklı temsil maliyetlerine odaklanmış görünmektedirler.
Özet (Çeviri)
This dissertation comprises three essays about agency problems in family firms. The second chapter examines how the protection of shareholder rights affects the pricing of family firms. We measure investor reaction to 132 deaths in 109 publicly traded family firms operating in 24 countries. Investor reaction to a death in the family, measured using abnormal stock returns, averages 0.58 percent and is significant. Investors perceive the death to be a value-enhancing event with the potential to dilute family control. The positive investor reaction is amplified in countries and periods with weaker protection of shareholder rights. The third chapter investigates how the gender perceptions of investors may shape their valuation of family firms. Children from multiple marriages could increase potential conflicts. Investor reaction decrease with the interaction of the number of children and the number of marriages the deceased had. Furthermore investors perceive male, but not female, progeny as potential instigators of unrest. The fourth chapter investigates whether family or non-family firms are more likely targets of shareholder activism. Shareholder activism aims to limit agency conflicts between insiders and outsider shareholders. We examine the shareholder activism targeting the 2,000 largest nonutility and nonfinancial firms traded in the United States. We measure shareholder activism with Schedule 13D forms filed to change or influence the control. Results indicate that family firms are more likely targets of shareholder activism than non-family firms. Activist shareholders seem to focus on principal-principal agency problems in family firms and principal-agent agency problems in non-family firms.