Edebiyat coğrafyası bağlamında roman okuma örneği: İnce Memed romanları
Example of reading novels in the context of literature geography: İnce Memed novels
  1. Tez No: 780664
  2. Yazar: GALİP UYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EREN YÜRÜDÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Türk Dili ve Edebiyatı, Geography, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmada Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatının en önemli eserlerinden - birçok eleştirmene göre en önemlisi- olan dört ciltlik İnce Memed nehir romanı Edebiyat Coğrafyası bağlamında incelenmiştir. İnce Memed romanında mekân, Çukurova ve Toroslardır. İnce Memed karakterinin yaratıcısı Yaşar Kemal, Çukurova ve Torosları İnce Memed romanında adeta bir coğrafyacı gibi yazmıştır. Çukurova'nın ve Torosların iklimini bir ekolog, biyoçeşitliliğini bir biyolog, yer şekillerini bir jeomorfolog gibi anlatmıştır. Beşerî coğrafyanın tüm unsurları, yerleşme ve nüfus, kültür, göç, geçim kaynakları, toplumsal yapı özellikleri bir beşeri coğrafyacının kaleminden çıkmışçasına yazılmıştır. İnce Memed romanındaki zengin coğrafi unsurlar çalışmamızda bütün açılardan incelenmiştir. Edebiyat Coğrafyası Bağlamında Roman Okuma Örneği: İnce Meme Romanları adlı bu çalışmada, coğrafi unsurlar içerik analiz yöntemiyle saptanmış, Çukurova ve Torosların coğrafyası, coğrafi merkezli okumayla açıklanmaya çalışılmıştır. Tez çalışması kapsamında dört ciltlik İnce Memed romanı okunmuş, öncelikle mekân adları, coğrafi oluşumlar ve yeryüzü şekilleri saptanmış, daha sonra beşerî coğrafyaya ait olay ve olgular saptanmıştır. Bu çalışmanın ikinci aşamasında arazi çalışması yapılmış, romanlarda adları geçen lokasyonlara gidilmiş, lokasyonların 1/100.000'lik ve 1/25.000 haritaları çıkarılmıştır. Edebiyat Coğrafyası Bağlamında Roman Okuma Örneği: İnce Memed Nehir Romanı adlı bu çalışma, başta coğrafyacılar ve edebiyatçılar olmak üzere, sosyolog, siyaset bilimci, ekonomist ve tarihçilere akademik çalışmalarında katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the four-volume novel İnce Memed, which is one of the most important works of Turkish Literature in the Republican Period -the most important one according to many critics- has been examined in the context of Literary Geography. In the novel İnce Memed, the place is Çukurova and the Taurus. Yaşar Kemal, the creator of the İnce Memed character, wrote Çukurova and the Taurus in his novel İnce Memed, almost like a geographer. He described the climate of Çukurova and the Taurus Mountains like an ecologist, biodiversity like a biologist, and landforms like a geomorphologist. All elements of human geography, settlement and population, culture, migration, livelihoods, and social structure were written as if they were written by a human geographer. The rich geographical elements in İnce Memed are discussed in all their aspects in this study. An Example of Reading Novels in the Context of Literary Geography: In this study, İnce Memed novel series, geographical elements were determined by content analysis method, and the geography of Çukurova and the Taurus Mountains was tried to be explained by geographically centered reading. Within the scope of the thesis study, the four-volume novel İnce Memed was read, firstly the names of places, geographical formations and landforms were determined, then the events and phenomena belonging to human geography were determined. In the second stage of this study, fieldwork was carried out, the locations mentioned in the novels were visited, and 1/100,000 and 1/25,000 maps of the locations were drawn. A Novel Reading Example in the Context of Literary Geography: This study, titled İnce Memed novel series, will contribute to geographers and men of letters, as well as sociologists, political scientists, economists and historians in their academic studies.