Seismic performance investigation of the folded cantilever shear structure which consists of fixed and movable sub-frames
Sabit ve ankastre alt-çerçevelerden oluşan kıvrılabilir konsol kesme yapısının sismik performans araştırması
  1. Tez No: 780663
  2. Yazar: ERCAN ŞERİF KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOSHITAKA YAMAO
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kumamoto Daigaku
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kıvrılabilir konsol kesme yapısı (KKKY) olarak adlandırılmış ve tek bir sistem bünyesinde birleşim ve taban yalıtımı sistemlerini entegre ederek orta-katlı yapıların depreme karşı dayanım kapasitesini ve sismik performansını arttıracak yeni bir sismik izolasyon yaklaşımı önerilmiştir. Önerilen yapı içerisinde sabit alt-çerçeve olarak adlandırılan izole edilmemiş ve hareketli alt-çerçeve olarak adlandırılmış tamamıyla izole edilmiş benzer yükseklikteki çerçeveler bulunmakta ve bu ayrık çerçeveler tepe noktalarından rijit bağlantı elemanları ile birbirleri ile birleştirilmiştirler. Bu da birbirinden bağımsız üç alt-çerçevenin tek bir sistem şeklinde çalışmasına imkân sağlamaktadır. Böylelikle, yapının doğal periyodunun büyütülerek sismik tepkilerinin azaltılması hedeflenmiştir. Önerilen sistem ile yapının doğal periyotlarının uzatılabildiği ve yapının üzerine gelen ivme, kesme kuvvet ve deplasman değerlerinin aynı yükseklikteki konvansiyonel yapılara kıyasla minimize edilebilindiği görülmektedir. Bununla birlikte, ilave sönümleyicilerin kullanılmadığı yeni sisteme ait rölatif deplasmanların göreceli olarak fazla çıktığı görülmüştür. Bu nedenle, alt-çerçeveler arasına ilave olarak viskoz sönümleyiciler yerleştirilerek aşırı deplasman hareketinin önüne geçilmesi hedeflenmiştir. Bu tez kapsamında, önerilen sisteme ait dinamik karakteristik özellikler hem teorik olarak hem de deneysel olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
A newly designed structure named folded cantilever shear structure (FCSS) is proposed as an alternative seismic isolation approach incorporating coupling method and base isolation method in one structure for improving earthquake resistant ability and seismic performance of mid-rise buildings. The proposed structure consists of non-isolated, which is named fixed, and fully isolated, which is named movable, sub-frames of similar heights, and these fully separated sub-frames were rigidly connected to each other by a connection sub-frame at the top part. This allows all three sub-frames to behave as a unique structure. In this manner, it is aimed to extend the natural period of the structure and to decrease the overall seismic responses. It was found that the proposed structure is capable of extending natural period and minimizing accelerations, displacements and base shear forces simultaneously, when compared to ordinary structure which has the same number of storey. However, relative displacements, for the proposed structure without additional dampers, with respect to the base were obtained relatively higher. Therefore, additional viscous dampers were added between adjacent beams to connect both sub-frames with the aim of avoiding excessive displacements and increasing the damping ratio as well. In this dissertation, dynamic characteristics of the proposed structure have been investigated theoretically and experimentally.