The decoration of the Turkish salon
Türk salon dekorasyonu
  1. Tez No: 780725
  2. Yazar: SÜHEYLA SARITAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HENRY GLASSIE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Indiana University Bloomington
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Folklor ve Müzikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Türk mimarisine büyük bir ilgi olmasına rağmen, Türk iç mimarisi alanına yeteri kadar ilgi gösterilmemiştir. Ancak Türk evinde âdeta kutsal bir alan olarak kabul edilen misafir odası dekorasyonu oldukça önemlidir ve halkbilimciler tarafından irdelenmesi gerekir. Aslında iç mimari hem halkbilimi çalışmalarında hem de genel olarak sosyal bilimlerde araştırılması gereken ve aynı zamanda halkbilimindeki diğer türlere katkı sağlayacak önemli bir türdür. Misafir odalarını dekore ederek âdeta kendi sanatlarını yaratan kişilerle ilgili saha çalışmaları mevcut değildir. Oysa ki Türk misafir odası, salon, estetiği yansıtır. Türk evinde en ayrıcalıklı odadır. İnsanlar salonları dekore ederken ellerinden gelenin en iyisini yapar. Burası estetiğin, güzelliğin yer aldığı kültürün vazgeçilmez bir mekanıdır. Bu tez insanların salonlarını dekore ederken hangi mobilyaları ve objeleri kullandıkları ve bunların onlar için ne ifade ettiğini anlamaya çalışır, çünkü tıpkı dış mimari gibi iç mimari de bünyesinde Tür kültürünün dinamiklerini barındırır. Araştırmamın amacı insanların iç mekanları kendi tercihleri, estetik değerleri ve yaşam standartlarına göre düzenlemediklerini ortaya koymak ve Türk salonunun kişisel ve toplumsal zevkleri nasıl yansıttığını keşfetmektir.
Özet (Çeviri)
Despite the notable interest in the area of Turkish architectural design, Turkish domestic interiors have not been given their full due. However, the interior design of the Turkish guest room, which is considered a sacred room in the Turkish house, is also very important and should been examined by folklorists. In fact, I believe that interior design is a significant genre of folklore studies, and studies of them could help social science reserach in general and as well as contribute to the other genres of folklore studies. In addition, there are no actual field studies dealing with the people who creat their own art by decorationg their guest rooms. The Turkish guest room, salon expresses the desire for beauty. It is the most privileged room in the Turkish house. People do their best to decorate their salons beautifully. It is an indispensable symbolic environment where beauty given a place. This thesis attempts to understand how people decorate their salons, and what the objects and the furniture in the room mean to them, because I believe that like exterior design, interior design of the home represents inner dynamics of Turkish culture. The purpose of the my research is to explore how the Turkish salon reflects personal and communal tastes; that is how people organize their interiors in accordance with their own preferences, aesthetic values religious values and standards of life.