83 No'lu Tokat Şer'iyye Siciline göre Gayrimüslim davaları
Non-Muslim cases according to Tokat Şer'iyye Registry number 83
  1. Tez No: 780726
  2. Yazar: ZEYNEB SOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM AYKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu tez çalışmasında 1887-1890 yıllarını kapsayan“83 Numaralı Tokat Şer'iyye Sicil Defteri”içerisinde yer alan Gayrimüslim davaları incelenmiştir. Defterde bulunan belgelerden yalnızca gayrimüslimlere ait olan davalardan yola çıkılarak söz konusu dönemde Tokat'taki dava çeşitleri incelenmiştir. Yaptığımız çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Tokat coğrafyası ve Tokat adının kaynakçası ve şer'iye sicillerinin tanımı ve kapsamı hakkında bilgi verilerek 83 Numaralı Tokat Şer'iye Sicilinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde, Osmanlı Devleti'ndeki hukuk sistemi, şeriye mahkemeleri, mahkemedeki görevlilerden ve sosyal yaşam içerisinde yer alan ve belgelerde bulunan konular ile bilgilendirme yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise, defterden faydalanarak o döneme ait gayrimüslim davaların türleri ile sosyal ilşkiler üzerinde durulmuştur. Son olan dördüncü bölümde 83 Numaralı Tokat Şer'iye Sicili'nde bulunan gayrimüslim davalarının tarnskripsiyonu yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the non- Muslim cases in Tokat Shari'a Registry Book numbered 83 covering the years 1887-1890 have been examined. Only the cases belonging to the non-Muslims have been studied among the documents in the book and the types of cases in Tokat during the time mentioned have been examined. Our study consists of four parts. In the first part, you have been informed about the geography of Tokat, the origin of the name Tokat, the definition and scope of sharia registries and Tokat Shari'a Registry numbered 83 has been mentioned. In the second part, some information has been provided about the legal system of the Ottoman Empire, sharia courts, the officials in the courts, issues in social life and documents. In the third part, the types of non-Muslim cases belonging to that period and social relations have been focused on by using the book. The transcription of the non-Muslim cases in Tokat Shari'a Registry numbered 83 exists in the final part.